Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi - jak to robić lepiej?

Współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi - jak to robić lepiej? fotolia.pl

Współpraca samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi jest jednym z najistotniejszych elementów rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Efektywna współpraca pozwala na poprawę warunków życia mieszkańców, zwiększenie aktywności społecznej oraz czynnego uczestnictwa w życiu lokalnym, a także rozwiązywanie trudnych problemów.

Departament Pożytku Publicznego opublikował "Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych", który jest kluczowym produktem projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 5.4, Poddziałanie 5.4.1 Projekt „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych - wypracowanie i upowszechnienie standardów współpracy” realizowanego przez Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Instytut Spraw Publicznych, Collegium Civitas, Związek Miast Polskich, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.

Model współpracy samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi wskazuje trzy płaszczyzny współpracy: wspólne tworzenie polityk publicznych, realizacja zadań publicznych oraz tworzenie warunków do aktywności obywatelskiej. Model określa zasady współpracy oraz prezentuje jej poszczególne etapy w każdym z obszarów.

Model, jak każdy schematyczny opis, nie zawiera wszystkich aspektów, które odbiorcy mogą uznać za ważne dla osiągnięcia sukcesu we współpracy. Przeprowadzone badania i analizy wskazują jednak na istnienie trzech istotnych płaszczyzn współpracy. Samorządy mogą - w ich obrębie - tak dobierać i stosować narzędzia i wzorce działania, aby pozwoliły one na efektywne rozwiązywanie lokalnych problemów oraz wykorzystywanie szans rozwoju danej społeczności. Ponadto wyrywkowe stosowanie różnych narzędzi nie gwarantuje dobrej współpracy obu stron. Należy budować bowiem spójny system współpracy oparty na przedstawionych zasadach, przemyślanych formach i narzędziach, systematycznie monitorowany i udoskonalany. Należy również podkreślić, że model daje możliwość budowania współpracy długofalowo, a wdrażanie jego elementów stanowi proces, który powinien być zaplanowany i rozłożony w czasie w zależności zarówno od kondycji sektora pozarządowego, jak i przygotowania samorządu lokalnego.”

Publikację można pobrać ze strony: http://www.pokl541.pozytek.gov.pl.

Źródło: www.pozytek.gov.pl

Pt., 20 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna