Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co z prawem jazdy po wyroku Trybunału? Policja publikuje stanowisko

Co z prawem jazdy po wyroku Trybunału? Policja publikuje stanowisko fotolia.pl

Na oficjalnej stronie polskiej Policji opublikowano stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 grudnia 2022 r.

W komunikacie czytamy, że rozstrzygnięcie TK dotyczy kwestii proceduralnych związanych z prowadzonym przez starostę postępowaniem administracyjnym w przedmiocie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za określone naruszenia.

Policja wskazuje, że podstawą do zatrzymania krajowego prawa jazdy jest art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który nie był przedmiotem rozważań Trybunału w kontekście zgodności z Konstytucją RP.

Tym samym, w świetle tezy wyroku TK należy uznać, że dotychczasowe postępowanie policjantów nie budzi wątpliwości, a co za tym idzie w przypadku ujawnienia czynu polegającego na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym, policjant w dalszym ciągu jest zobligowany do zatrzymania prawa jazdy i poinformowania o tym fakcie starosty – czytamy w treści stanowiska.

Przypomnieć należy, że w grudniu 2022 r. TK orzekł, że zatrzymanie prawa jazdy w przypadkach opisanych powyżej jest niezgodne z Konstytucją. Oznacza to, że sama informacja przekazana przez Policję o przekroczeniu prędkości nie jest wystarczająca do ukarania kierowcy oraz do odebrania przez starostę prawa jazdy.

Pisaliśmy o tym tutaj i tutaj.

Z treścią stanowiska Policji można zapoznać się tutaj.

Czw., 19 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak