Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Rzeszowie powstał „Słownik segregacji odpadów komunalnych”

W Rzeszowie powstał „Słownik segregacji odpadów komunalnych” fotolia.pl

Rzeszów stworzył dla mieszkańców słownik, który ma pomóc w poprawnej segregacji śmieci. Na liście znajduje się ponad tysiąc rodzajów odpadów komunalnych. 

W słowniku wyszczególnionych jest ponad 1000 rodzajów odpadów komunalnych wraz ze wskazówkami, w jaki sposób powinny być segregowane. Mieszkańcy znajdą tu również szczegółowe informacje na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-u. Ze słownika rzeszowianie i inni chętni dowiedzą się jak prawidłowo segregować odpady i jakie korzyści niesie za sobą segregacja. Słownik zawiera szczegółowe informacje o odpadach selektywnie zbieranych i odbieranych bezpośrednio z nieruchomości.

Ponadto, słownik zawiera opis symboli na opakowaniach tak aby świadomie można było dokonywać zakupów produktów, które nadają się do recyklingu. W opracowaniu zawarto informację o tym, co warto samodzielnie kompostować i które odpady zalicza się do frakcji Bio, jak również dlaczego palenie odpadów szkodzi. Poruszono temat gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Opisano zasadę 5R (w tłumaczeniu na język polski: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, przetwarzaj, kompostuj).

- Staramy się być miastem ekologicznym, zielonym i neutralnym klimatycznie. Niezwykle istotna w tym kontekście jest gospodarka zamkniętego obiegu odpadów. Aby prowadzić ją w sposób maksymalnie skuteczny, musimy postawić na intensywną edukację, wykorzystując w tym celu każde dostępne narzędzie. Jestem przekonany, że nasz słownik będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko dla najmłodszych rzeszowian. Jako osoby dorosłe przecież także niejednokrotnie zastanawiamy się, do którego kubła wrzucić jakiś śmieć i czasami trudno poprawnie zdecydować – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.   

Słownik jest już dystrybuowany w przedszkolach, szkołach oraz na osiedla m.in. przy pomocy spółdzielni mieszkaniowych. Opracowanie można pobrać także w wersji elektronicznej na stronach BIP urzędu miejskiego Rzeszowa.

Rzeszów jest członkiem Związku Powiatów Polskich.

Opracowano na podstawie komunikatu na portalu erzeszow.pl

Śr., 11 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński