Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W 23. numerze dwutygodnika WSPÓLNOTA…

W 23. numerze dwutygodnika WSPÓLNOTA… .

W kolejnym wydaniu Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA znajdą Państwo m.in.:

Czego się spodziewać po subwencji oświatowej na 2023 rok? Ponad 11 mld zł więcej na pierwszy rzut oka wygląda imponująco, ale po dokładnym przeanalizowaniu struktury podwyżki – optymizm słabnie. Na co zabraknie pieniędzy?

– Nie wierzę, że z obecnym rządem można współpracować – mówi senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, w dużym wywiadzie poświęconym sytuacji finansów samorządowych. – Mamy do czynienia ze spiętrzeniem kryzysów. W tej chwili jest taki chaos, że nikt niczego nie może być pewny. Podejmowane są ustawy epizodyczne, jak ta o subwencji rozwojowej, które po kilku miesiącach są zmieniane. To nie może tak funkcjonować – mówi Frankiewicz.

Michał Dulak, ekspert Klubu Jagiellońskiego, szuka odpowiedzi na pytanie, co zostało z pierwotnej idei budżetów obywatelskich po dekadzie od ich wprowadzenia w Polsce. Z jakich innych narządzi demokracji bezpośredniej mogliby skorzystać obywatele? Czy rewolucja republikańska byłaby możliwa?

Nie jest łatwo jednostronnie zmienić stosunek zobowiązaniowy łączący strony. Kodeks cywilny dopuszcza takie sytuacje w drodze wyjątku. Przykładem klauzula zawarta w art. 357, zwana „dużą klauzulą rebus sic stantibus”. Wyjaśniamy, kiedy można się na nią powołać.

Uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wymaga udziału społeczeństwa. Podpowiadamy, jak prawidłowo rozpatrywać uwagi zgłoszone do takich projektów.

Art. 64 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego stanowi, że „jeżeli podanie nie spełnia innych wymagań ustalonych w przepisach prawa, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż siedem dni, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania”. Wyjaśniamy wątpliwości związane ze stosowanie tego przepisu.

Zakorkowane miasta, chodniki zamienione w parkingi, zanieczyszczenie powietrza – to kilka problemów, którym mają zaradzić nowa mobilność miejska oraz strefy czystego transportu. Jednak zmiany mogą się opóźnić – powodem są wysokie ceny prądu, gazu i wydrenowane budżety samorządów. Czy strefy czystego transportu uda się wprowadzić? Odpowiadają prezydenci polskich miast.

Biblioteki coraz częściej zachwycają architekturą i zaskakują nowymi funkcjami. Prezentujemy przykłady dostępnych, otwartych, inspirujących bibliotek i podpowiadamy, skąd wziąć pieniądze na takie inwestycje.

Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA to najważniejszy w Polsce dwutygodnik w całości poświęcony problemom jednostek samorządu terytorialnego. Od 1990 roku tworzony jest we współpracy z najlepszymi ekspertami i doświadczonymi samorządowcami. Dostarcza fachową wiedzę niezbędną urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lekturą wszystkich pracowników urzędu, radnych oraz partnerów samorządu. 

www.wspolnota.org.pl

Śr., 16 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: