Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W październiku odbędzie się IV Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość życia 2022

W październiku odbędzie się IV Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość życia 2022 fotolia.pl

Ekonomia miast wodnych to główny temat IV edycji Międzynarodowego Kongresu „Miasto – Woda – Jakość Życia 2022”. Tegoroczne wydarzenie zaplanowane jest na 17 i 18 października w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Eksperci będą rozmawiać nie tylko o samej gospodarce wodnej, lecz także pochylą się nad tematyką wody jako ważnej składowej rozwoju miast, która jest traktowana nie tylko jako surowiec, ale też jako element krajobrazu, kultury i gospodarki.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że w spotkaniu można wziąć udział zarówno stacjonarnie w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, jak i online. Wszystkich uczestników obowiązuje darmowa rejestracja dostępna na stronie: kongres.watercity.com.pl.

IDEA KONGRESU

Polska jest jednym z krajów, który boryka się z trzema głównymi problemami:

 • zbyt małe zasoby wody,
 • zbyt duża ilość wody, co najczęściej jest wynikiem krótkotrwałych, ale intensywnych opadów deszczu,
 • rosnące zanieczyszczenie wód.

Kongres ma zwrócić uwagę opinii publicznej na fakt, że miasta, aby móc z powodzeniem funkcjonować i się rozwijać, powinny stawać się „zielono-błękitne”. Odnalezienie zbalansowanej pozycji dla zasobów wody w mieście wymaga odpowiedniej wyobraźni, zaprojektowania i implementacji.

Tematyka Kongresu koncentruje się przede wszystkim na relacjach zachodzących między środowiskiem wodnym a środowiskiem miejskim. Błękitno-zielona infrastruktura zapewnia odpowiednią jakość życia mieszkańców i zrównoważony rozwój tak skomplikowanego systemu, jakim jest miasto.

Celem Kongresu jest przede wszystkim wskazanie optymalnych ścieżek rozwoju miast z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywnej polityki wodnej. Kongres będzie również okazją do wszechstronnej debaty o problemach ekologicznych wpływających na jakość życia, o planowaniu przestrzennym uwzględniającym środowisko wodne oraz o tym, jak zużycie wody wpływa na gospodarkę.

Dlaczego warto wziąć udział w Kongresie?

W Kongresie weźmie udział interdyscyplinarne gremium mówców o różnych horyzontach poznawczych, doświadczeniach, specjalizacji i obszarach działań, które dotyczą polityki wodnej i funkcjonowania, a także rozwoju miast. Jest to doskonały wstęp do ciekawej i wielowątkowej dyskusji o przyszłości polskich miast w kontekście gospodarowania zasobami wody.

Tematyka Kongresu w całości będzie dotyczyć trzech zagadnień oraz występujących między nimi relacji: Miasto – Woda – Jakość Życia. Obowiązkowym punktem jest wskazanie sposobów niwelowania lub – tam, gdzie się da – likwidowania negatywnych efektów wzajemnego oddziaływania wspomnianych środowisk. Debata toczyć się będzie m.in. na temat znaczenia miast w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i adaptacji do jej skutków, zarządzania wodą w miastach w warunkach kryzysowych, wody w architekturze, A także zostanie poruszony temat edukacji i budowania odpowiedzialnego społeczeństwa na wielu poziomach –  szkolnym, studenckim, samorządowym i NGO.

PROGRAM KONGRESU DOSTĘPNY NA STRONIE -> watercity.com.pl

Do grona ponad 90 mówców Kongresu zaproszono wybitnych przedstawicieli w swoich dziedzinach. Są to m.in.:

 • dr hab. inż. Damian Absalon – Uniwersytet Śląski; Przewodniczący Państwowej Rady Gospodarki Wodnej
 • dr Britta Ammermueller –  Przewodnicząca Verband Kommunaler Unternehmen
 • dr hab. Paweł Chudziński – Prezes Zarządu, Aquanet
 • prof. Elizabeth English – University of Waterloo, Canada
 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys – prezeska SARP, APA Wojciechowski Architekci
 • Anna Kornecka – Dyrektor, Instytut Program Czysta Polska
 • prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – Politechnika Gdańska
 • William Solecki – City University of New York
 • dr inż. arch. Joanna Rayss – prezeska, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
 • Mateusz Krajewski – Prezes Zarządu, Ogólnopolski Operator Oświaty
 • dr Aleksandra Kazimierczak –  European Enviroment Agency
 • prof. dr hab. inż.  Arkadiusz Wójs – Rektor Politechniki Wrocławskiej
 • prof. dr hab. Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit i Kongresu Miasto – Woda --- Jakość Życia

RAPORTY 

Podczas tegorocznej edycji Kongresu odbędzie się premiera dwóch raportów:

 • Water City Index 2022 (wydawcy: Fundacja GAP, Arcadis Polska) – ranking miast, w którym oceniono rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody: oees.pl
 • Opracowanie wniosków z obrad „II Okrągłego Stołu: Miasto odpowiedzialne za wodę”, który przedstawia główne wyzwania w Polsce w zakresie: Skuteczna retencja wód, redukcja zanieczyszczeń wód, polityka wodna miast wodny-okragly-stol-2022

Dziennik Warto Wiedzieć objął wydarzenie patronatem medialnym.

Czw., 15 Wrz. 2022 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska