Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska … rozwinięta i niezrównoważona

Polska … rozwinięta i niezrównoważona fotolia.pl

Sukcesy rozwojowe najbiedniejszych krajów świata mogą zostać zahamowane, lub nawet ulec odwróceniu, jeśli nie zostaną podjęte odważ¬ne kroki w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz zmniejszenia głębokich nierówności wewnątrz i pomiędzy państwami – wynika z Raportu o Rozwoju Społecznym 2011 opublikowanego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

UNDP opracowuje niezależne Raporty o Rozwoju Społecznym od 1990 roku. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju opracował standard mierzenia rozwoju społecznego - Wskaźnik Rozwoju Społecznego (Human Development Index – HDI). Wskaźnik jest alternatywą dla mierzenia rozwoju poszczególnych państw jedynie za pomocą danych dotyczących wzrostu gospodarczego, takich jak PKB.

Corocznie uaktualniany, opiera się na porównywalnych danych dotyczących zdrowia, edukacji i dochodu narodowego. W zeszłym roku wskaźnik został wzbogacony o indeks nierówności (Inequality-adjusted Human Development Index – IHDI), pokazujący wewnętrzne dychotomie w poszczególnych krajach.

Badanie uwzględnia też  Wielowymiarowy Indeks Ubóstwa (Multidimensional Poverty Index – MPI), który określa poziom rozwoju kraju z uwzględnieniem możliwości zdrowego i bezpiecznego życia  oraz Wskaźnik Nierówności Płci (Gender Inequality Index – GII). Raport skupia się przede wszystkim na kwestiach zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwości społecznej.

„Raport o Rozwoju Społecznym 2011. Zrównoważony rozwój i równość: lepsza przyszłość dla wszystkich”  obejmuje informacje o 187 krajach. Polska znalazła się na 39. miejscu, awansując o 2 pozycje od zeszłego roku. Polska osiągnęła poziom wskaźnika HDI w wysokości 0.813 (średnia dla nowych państw członkowskich UE – 0.812), Polska plasuje się w grupie Państw o bardzo wysokim rozwoju społecznym. Tę samą pozycję osiąga, jeśli weźmie się pod uwagę pozadochodowe elementy wskaźnika (wartość – 0.853). Największym problemem naszego kraju są nierówności społeczne, wskaźnik gdy IHDI, uwzględniający nierówności społeczne, wynosi 0.734. Największy wpływ na ten fakt mają nierówności dochodowe i tego powodu niska jest pozycja naszego kraju na tle innych krajów europejskich. Jednocześnie znaczące postępy są widoczne na polu ekologii i coraz bardziej energooszczędnej gospodarki.

Na pierwszym miejscu pod względem wskaźnika HDI jest Norwegia, a na ostatnim Demokratyczna Republika  Konga.  Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Kanada, Irlandia, Liechtenstein, Niemcy i Szwecja znajdują się w  gronie państw o najwyższym poziomie HDI, jednak kiedy indeks ten jest uzupełniony o wewnętrzne nierówności w dziedzinie zdrowia, edukacji i dochodów, niektóre z najbogatszych krajów wypadają z pierwszej dwudziestki. Tak jest w przypadku Stanów Zjednoczonych, które spadają z pozycji 4. na 23. głównie z powodu nierówności w dochodach i dostępie do służby zdrowia.

Raport o Rozwoju Społecznym 2011 jest dostępny tutaj.

Źródło: www.undp.org.pl

Niedz., 8 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna