Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy niskie oprocentowanie obligacji jest niesprawiedliwe dla obywateli? - argumenty RPO

Czy niskie oprocentowanie obligacji jest niesprawiedliwe dla obywateli? - argumenty RPO fotolia.pl

Jak podaje Rzecznik Praw Obywatelskich, oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa sprzedawanych klientom indywidualnym nie uwzględnia rosnącej inflacji. Jednocześnie obligacje oferowane „hurtowo” wybranym bankom są wyżej oprocentowane. Inwestorzy indywidualni, dla których taka oferta nie jest dostępna uważają, że to niesprawiedliwe.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli, w których wskazuje się na różnice w wysokości oprocentowania obligacji Skarbu Państwa oferowanych do sprzedaży klientom indywidualnym w porównaniu z oprocentowaniem obligacji przeznaczonych do sprzedaży bankom w tzw. „sprzedaży hurtowej” w drodze przetargu.

Zdaniem skarżących oprocentowanie obligacji nie uwzględnia wciąż rosnącej inflacji i jest niesprawiedliwe dla inwestorów indywidualnych. Dzieje się to mimo obowiązujących wysokich stóp procentowych. Tymczasem wyższe oprocentowanie mają obligacje SP sprzedawane na przetargach organizowanych przez Ministra Finansów, w których klienci indywidualni nie mogą brać udziału. Bezpośredni dostęp do tej formy zakupu jest zarezerwowany wyłącznie dla określonego grona banków posiadających status tzw. Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych (DSPW). Powoduje to znaczne uprzywilejowanie sektora bankowego w porównaniu z klientami indywidualnymi.

O stanowisko w tej sprawie Biuro RPO poprosiło Departament Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Argumentuje przy tym, że „w dobie tak wysokiej inflacji powinny być szeroko dostępne instrumenty zachęcające obywateli do oszczędzania. Niestety niskie oprocentowanie obligacji SP powoduje, że osoby chcące oszczędzać w celu zachowania realnej siły nabywczej swoich pieniędzy muszą szukać innych rozwiązań”. Dochodzi przez to do niesprawiedliwości.

Źródło: RPO

Pon., 29 Sp. 2022 0 Komentarzy
Ewelina Kocemba
redaktor Ewelina Kocemba