Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Radny wygrał przetarg w swojej gminie i stracił mandat

Z wokandy. Radny wygrał przetarg w swojej gminie i stracił mandat fotolia.pl

Występowanie tego samego radnego z jednej strony jako przedsiębiorcy zawierającego umowę z wójtem, a z drugiej jako osoby kontrolującej wójta i podejmującej wraz z innymi radnymi uchwały, które ma ten wójt wykonywać stanowi niedopuszczalną w rozumieniu art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym sytuację, która może skutkować koniecznością wyważania przez tego radnego własnego interesu w konfrontacji z interesem publicznym – tak wynika z niedawnego wyroku NSA.

Sąd rozpoznawał skargę kasacyjną radnego prowadzącego działalność gospodarczą. Podczas wykonywania mandatu radnego, wykonywał on na terenie gminy odpłatne usługi polegające na zimowym utrzymaniu dróg. Usługi te wykonywane były w oparciu o szereg umów zawartych z gminą po uprzednim wyłonieniu go w procedurze przetargowej.

Zgodnie z art. 24f ust. 1 ww. ustawy, radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Skutkiem naruszenia tego przepisu jest utrata mandatu zgodnie z art. 383 § 1 pkt 5 Kodeksu wyborczego.

NSA stwierdził, że zawarcie w trybie przetargowym odpłatnych umów zimowego utrzymania dróg publicznych w gminie przez przedsiębiorcę będącego jednocześnie radnym stanowi „wykorzystanie mienia komunalnego”, a tym samym uzasadnia stwierdzenie wygaśnięcia mandatu tego radnego.

Bez wątpienia mienie komunalne obejmuje zarówno aktywa stanowiące nie tylko nieruchomości gruntowe oraz budynki i budowle (majątek trwały), ale także i środki pieniężne.

Zatem wykorzystywanie mienia komunalnego gminy dotyczy każdego przypadku korzystania z mienia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na to, czy wykorzystanie to ma podstawę prawną czy też nie, jest stałe bądź jednorazowe, wreszcie czy jest odpłatne czy też nieodpłatne.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 07.06.2022 r., sygn. III OSK 3641/21, orzeczenie prawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Śr., 6 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak