Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Galeria: Polacy Ukraińcom 2022. Z Powiatu Pruszkowskiego do Hostomela

Galeria: Polacy Ukraińcom 2022. Z Powiatu Pruszkowskiego do Hostomela fotolia.pl

Oprócz pomocy świadczonej na miejscu, dla uchodźców przebywających na terenie powiatu pruszkowskiego, radni powiatu postanowili wesprzeć dotknięty wojną Hostomel.

Kontakt z Hostomelem udało się nawiązać praktycznie już pierwszego dnia wojny. Marzeniem burmistrza Hostomela było to, by do Polski bezpiecznie dotarła grupa ukraińskich dzieci. Niestety burmistrz Jurij Prilipko zginął podczas rozdawania pomocy humanitarnej swoim mieszkańcom. Powiat pruszkowski postanowił jednak wesprzeć to dotknięte okrutną wojną miasto.

Bardzo szybko udało się nawiązać współpracę z władzami Nadarzyna i Michałowic i wspólnie zorganizować zbiórki potrzebnych rzeczy. W zbiórkach które odbywały się głównie w szkołach powiatu pruszkowskiego aktywnie uczestniczyli mieszkańcy.

Pojawiła się też możliwość udzielenia pomocy bezpośrednio z budżetu samorządu. Radni powiatu pruszkowskiego specjalną uchwałą o udzieleniu pomocy rzeczowej, zdecydowali o przeznaczeniu 50 tysięcy zł na pomoc dla Hostomela. Za przekazane środki udało się zakupić pakowaną żywność, środki czystości, worki na śmieci, rękawice robocze czy proszki do prania. Reagowano na aktualne potrzeby mieszkańców Hostomela. Kolejny transport ma wyruszyć do Hostomela 30 maja.

Druga uchwała podjęta przez radnych była odpowiedzią na apel o wsparcie, jaki za pośrednictwem Związku Powiatów Polskich wystosował powiat przemyski. „Zdecydowaliśmy się o przekazaniu środków pieniężnych, ponieważ to właśnie powiat przemyski był pierwszym, do którego trafiała pierwsza fala uchodźców” – mówi Agnieszka Kuźmińska, członkini Zarządu Powiatu Pruszkowskiego. Za przekazane pieniądze ma zostać zakupiony namiot.

Powiat pruszkowski wspiera też uchodźców, którzy przebywają w hotelach na terenie powiatu. Jak informuje Agnieszka Kuźmińska, potrzebującym przekazano środki higieniczne i zabawki dla dzieci. Zapewniono też opiekę lekarską.

Śr., 25 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska