Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polskie miasta w unijnym programie wspierania neutralności klimatycznej

Polskie miasta w unijnym programie wspierania neutralności klimatycznej fotolia.pl

Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź i Rzeszów to polskie miasta, które znalazły się na liście ponad 100 europejskich miast uczestniczących w Misji programu „Horyzont Europa”, zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku. Miasta biorące udział w programie otrzymają przez najbliższe dwa lata łącznie 360 milionów euro na realizację tego celu.

Spośród 377 zgłoszonych kandydatów Komisja Europejska wybrała 100 miast europejskich oraz 12 dodatkowych miast z krajów stowarzyszonych z UE. Wybrane miasta otrzymają kompleksowe wsparcie w ramach stworzonego do tego celu programu NetZeroCities prowadzonego przez EIT Climate-KIC i będą przez najbliższe lata pracować nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i szybkim osiągnięciem neutralności klimatycznej. W grupie wybranych miast znalazły się również Kopenhaga, Amsterdam, Madryt, Malmo, Lizbona, Frankfurt i Mediolan. 

Miasta, w których mieszka 75% Europejczyków i które odpowiadają za ponad 70% globalnej emisji dwutlenku węgla, zgodnie z założeniami programu, mają stać się liderami Unii Europejskiej na drodze do gospodarki zeroemisyjnej. Głównym celem programu NetZeroCities jest zaangażowanie władz lokalnych i innych zainteresowanych stron oraz zapewnienie, że miasta te posłużą jako centra testowe dla innowacji, dzięki którym pozostałe europejskie aglomeracje będą mogły w przyszłości skorzystać z gotowych rozwiązań szybko redukując emisje.

Misje UE to nowy unijny sposób na pokonanie największych europejskich wyzwań. Mają za zadanie wspierać transformację Europy w bardziej ekologiczny, zdrowszy i odporny kontynent. Podejmowane działania będą głównie dotyczyć elektromobilności, efektywności energetycznej oraz ekologicznego planowania miejskiego, a także umożliwią wymianę najlepszych praktyk w celu tworzenia wspólnych inicjatyw i rozszerzenia współpracy z innymi programami UE. Jednym z głównych elementów programu jest stworzenie specjalnych umów, które będą opracowywane wspólnie z lokalnymi interesariuszami, a następnie podpisywane i wdrażane przez każde uczestniczące miasto. Mają one zawierać plany osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz plany inwestycyjne. Staną się nie tylko narzędziem dla miast, ale także długoterminowym zobowiązaniem, które ma zapewnić współpracę między miastami a innymi szczeblami władzy.

Zarządzany przez EIT Climate-KIC program NetZeroCities składa się z 33 partnerów z 27 krajów członkowskich i będzie działać jako wspierana przez ekspertów platforma dostosowana do potrzeb miast w zakresie zrównoważonego rozwoju. NetZeroCities będzie również wspierać serię projektów pilotażowych, aby umożliwić szybkie przyswajanie wiedzy oraz wdrażać programy partnerskie w celu wymiany doświadczeń. W ramach projektu miasta będą rozwijać działania w zakresie zmian systemowych, zaangażowania obywateli, struktury kapitału i finansów oraz innowacji społecznych.

Źródło: ip

Wt., 10 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska