Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Poznaj Powiat Ostródzki

Warto zobaczyć: Poznaj Powiat Ostródzki fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Ostródzie

 

W zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się Powiat Ostródzki, w którego skład wchodzi 9 gmin o łącznej pow. 176 tys. ha. W Ostródzie krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne: drogi krajowe nr 15 i 16 oraz międzynarodowa trasa E77 (S7). Atutem przyciągającym przybyszy z kraju i zagranicy jest znakomicie rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz obszerna i różnorodna baza noclegowa, a także bogata oferta eventów.

Wyjątkową atrakcją tego terenu jest Kanał łączący Ostródę z Elblągiem, zwany Elbląskim, którego urządzenia hydrotechniczne, a szczególnie pochylnie, stanowią zabytek światowej klasy. Ten XIX-wieczny cud techniki to system pięciu pochylni oraz czterech śluz służących pokonaniu niemal 100-metrowej różnicy poziomów wód. Przeprawa statków po suchym lądzie na trasie kanału dostarcza, korzystającym z niego turystom, niezapomnianych wrażeń.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Ostródzie

Miłośnicy przygód oraz wydarzeń historycznych z pewnością powinni odwiedzić miejscowość Grunwald. W tym miejscu odbywa się bowiem co roku Rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem, która regularnie ściąga tysiące pasjonatów tego epizodu historycznego z całego kraju i nie tylko.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Ostródzie
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Ostródzie

Również fani muzyki znajdą w powiecie ostródzkim coś dla siebie. Blisko od ponad 20 lat w Ostródzie odbywa się festiwal reggae, na którym występują artyści z całego świata. Natomiast przykładem bogactwa krajobrazowego i przyrodniczego jest m.in. Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Ostródzie

Sprawna polityka władz samorządowych, wybitne atuty turystyczne w połączeniu z aktywnym i nowoczesnym marketingiem sprawiają, że Powiat Ostródzki od wielu lat plasuje się w czołówce ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów organizowanego przez Związek Powiatów Polskich. Jednostka powiatowa zdobyła honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2019” i tym samym zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii. Nie osiadając na laurach w 2020 roku samorząd zdobył wyróżnienie „Super Powiat” przyznawane jedynie „Mistrzom wśród samorządowych liderów”.

Śr., 20 Kw. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska