Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejski Komitet Regionów debatował o sytuacji w związku z wojną w Ukrainie

Europejski Komitet Regionów debatował o sytuacji w związku z wojną w Ukrainie fot.canva

Przewodniczący grup politycznych Europejskiego Komitetu Regionów zebrali się, aby wspólnie rozmawiać na temat regionalnego i lokalnego wymiaru wojny w Ukrainie. Podczas debaty podkreślono, że obecna sytuacja wymaga wsparcia państw członkowskich, które przyjmują uchodźców.

Przywódcy sześciu grup politycznych w Europejskim Komitecie Regionów zaznaczyli, że potrzebne są wspólne zasady, a także przyspieszony dostęp, by unijny pakiet wsparcia o wartości 17 mld euro był jak najbardziej wydajny.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi komisarz UE do spraw spójności i reform Elisa Ferreira, przewodniczący komisji REGI w Parlamencie Europejskim Younous Omarjee oraz Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Gospodarzem debaty był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Tetiana Yehorova-Lutsenko, przewodnicząca Rady Dzielnicy Charków na Ukrainie, otworzyła posiedzenie następującymi słowami: „Jestem tu nie tylko jako przedstawiciel rady regionalnej Charków, ale jako kobieta i matka dwójki dzieci, które spędziły wiele dni w piwnicy, kiedy Charków został zaatakowany pociskami. Charków doświadczył tego, czego nie można było sobie wyobrazić w naszych najgorszych koszmarach; w XXI wieku nie mogliśmy sobie wyobrazić takiej wojny. Jest to wojna nie tylko przeciwko całej Ukrainie, ale przeciwko Europie i cywilizowanemu światu”.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, powiedział: „ Bardzo się cieszę, że członkowie Komitetu Regionów wraz z jego przewodniczącym przybyli do Podkarpacia do regionu bezpośrednio graniczącego z Ukrainą. Na przejściu granicznym zobaczyli, czym jest dramat wojenny. Jest to niewyobrażalna sytuacja w XXI wieku. Od samego początku wojny Polacy otwarli swoje serca, okazali solidarność, zapewnili Ukraińcom wszelką możliwą pomoc. Teraz cała Europa musi okazać taką solidarność. Cieszę się, że apel polskiej grupy w Komitecie Regionów był szeroko powtórzony i że wsparcie ze strony szczebla europejskiego zostanie również udzielone dzielnej Ukrainie”.

Europejski Komitet Regionów uruchomił centrum wsparcia informacyjnego, aby dostosować się do potrzeb i ofert wsparcia. Władze lokalne i regionalne UE chcą zaoferować pomoc w koordynacji i kontaktach.

Państwa członkowskie UE w tym tygodniu dały zielone światło na zmiany w przepisach regulujących wypłatę długoterminowego finansowania rozwoju regionalnego, aby umożliwić wykorzystanie tych funduszy na potrzeby uchodźców. Elastyczność ta oznacza na przykład, że szkoły i szpitale będą miały dostęp do środków finansowych, które pozostały z budżetu UE na lata 2014-2020 lub które są dostępne w ramach pakietu naprawy gospodarczej związanego z COVID-19. Wpłyną również wnioski dotyczące działań, które rozpoczęły się 24 lutego 2022 r., kiedy to Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Instytucje europejskie szacują, że w ramach środków pomocowych przekazanych zostanie ok. 17 mld euro.

Delegacja z Parlamentu Europejskiego przyjechała do Polski na zaproszenie ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy. Goście złożyli wizytę na przejściu granicznym w Korczowej oraz w punkcie recepcyjnym w Hali Kijowskiej. Spotkali się także w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie z organizacjami pozarządowymi, gdzie rozmawiano o działaniach, jakie NGO-sy podejmują, aby wspierać uchodźców i nieść pomoc mieszkańcom walczącej Ukrainy.

Źródło: cor.europa.eu, MFiPR

Śr., 6 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska