Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NSA: Członek zarządu województwa nie może zaskarżyć swojego odwołania

NSA: Członek zarządu województwa nie może zaskarżyć swojego odwołania fotolia.pl

Uchwała sejmiku województwa w sprawie odwołania członka zarządu województwa nie jest aktem prawa miejscowego. Jest to akt wydany w sferze wewnętrznej administracji. Nie wywołuje on skutków prawnych wobec jednostek pozostających poza sferą organizacji administracji samorządowej, nie stanowiąc podstawy prawnej do wydania wobec osób fizycznych i innych podmiotów rozstrzygnięć wkraczających w sferę ich praw oraz obowiązków.

Wicemarszałek zarządu województwa wniósł skargę na uchwałę Sejmiku Województwa w sprawie jego odwołania z członkostwa w Zarządzie Województwa i zwolnienia z pełnienia obowiązków. Skarżący błędnie przyjął, iż przy określaniu naruszenia praw osób trzecich można odwołać się do praw członków wspólnoty samorządowej. Doprowadziłoby to do uznania skargi wniesionej na podstawie art. 91 ustawy o samorządzie województwa (u.s.w.) za tzw. skargę powszechną i zanegowania wymogu naruszenia praw osób trzecich (naruszenie tych praw jest możliwe wyłącznie w przypadku aktów prawa miejscowego).

Wspomniana skarga nie ma charakteru actio popularis, a więc ważne jest określenie zakresu pojęcia ,,osoba trzecia”. Sąd wskazał, iż są te podmioty, których prawa są naruszane przez czynności prawne albo faktyczne organu samorządu województwa. Obejmuje to wyłącznie podmioty zewnętrzne wobec struktur organizacyjnych województwa, ponieważ skarga z art. 91 u.s.w. jest instrumentem prawnym przysługującym jednostce w sytuacji naruszenia praw tej jednostki przez organ samorządu województwa.

Nie jest to jednak instrument kwestionowania aktów podjętych w sferze wewnętrznej, a więc także uchwał niemających wpływu na sytuację prawną jednostek pozostających poza sferą administracji. Skutek czego odwołanie wicemarszałka zarządu województwa jest czynnością o charakterze organizacyjnym, znajdującą zakotwiczenie wyłącznie w przepisach ustrojowych. Uchwała w tym przedmiocie jest podejmowana w sferze wewnętrznej administracji, zaś jej adresat – będący członkiem organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego – nie jest "osobą trzecią" wobec organów tej jednostki.

Postanowienie NSA z 24 marca 2022 r. sygn. III OSK 451/22

Źródło: CBOSA 

Pt., 15 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Krystian Piecychna