Prezydenci największych polskich miast, marszałkowie i burmistrzowie spotkają się z przedstawicielami rządu oraz ekspertami reprezentującymi przedsiębiorców i środowiska naukowe. Biorąc pod uwagę liczbę wyzwań, przed którymi stoją dzisiaj lokalne władze, II Samorządowy Kongres Finansowy ma szansę stać się miejscem kluczowych rozmów w kontekście polityki regionalnej, krajowej i europejskiej.
Od 11 do 12 kwietnia w Sopocie odbędzie się spotkanie dotyczące perspektyw rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Osią zaplanowanych debat będzie przyszłość finansowa – w kontekście europejskiej polityki rozwojowej, Polskiego Ładu, zmian regulacyjnych ograniczających dochody własne oraz rosnących kosztów dostarczania usług. Nie zabraknie także tematów odwołujących się do najbardziej bieżących kwestii, czyli skutków wojny w Ukrainie i sytuacji samorządów w obliczu klęski humanitarnej.
- Dziś jak nigdy dotąd musimy działać razem. Na naszych oczach piszą się najstraszniejsze karty historii. Niczym nieuzasadniona, zbrojna interwencja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła z dnia na dzień życie nas wszystkich. Do naszych miast, gmin i wsi przybyli goście, uciekający przed wojną. To dla nich otworzyliśmy nasze serca i drzwi naszych domów. To na barki samorządów spadła organizacja i koordynacja działań pomocowych. Nie byliśmy na to gotowi, ale stanęliśmy na wysokości zadania. Wymieniamy się doświadczeniami, rozwiązaniami, ale i wspólnie domagamy się od rządu systemowych rozwiązań „na potem”. To będzie zupełnie inne spotkanie samorządów niż rok temu. To będą zupełnie inne rozmowy, bo wyzwania są zupełnie inne. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dzięki wzajemnemu wsparciu i koordynacji działań będziemy w stanie efektywnie pomóc potrzebującym – mówi Jacek Karnowski, prezydent Miasta Sopotu. Zachęcam do przyjazdu do Sopotu na Samorządowy Kongres Finansowy, który będzie doskonałą okazją do spotkania i wypracowania rozwiązań na kolejne miesiące – dodaje prezydent Sopotu.
Wystąpienie inauguracyjne pt.: "Spójność w warunkach wyzwań rozwojowych i obaw o wykluczenie" wygłosi komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Na pierwszy dzień zaplanowane zostały trzy sesje plenarne i cztery debaty równoległe.
Polskie i europejskie polityki rozwojowe w samorządach a skutki wojny w Ukrainie
To temat pierwszej debaty, której gospodarzem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Jakiego narzędzia pozwalającego łagodzić kryzys energetyczny oczekują samorządy? Jak mogą przygotować się do budowania w ramach wspólnoty europejskiej niezależności energetycznej i silnej bazy ekonomicznej? To jedne z najważniejszych pytań, na które odpowiedzi szukać będą Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Intergrupy URBAN, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego i Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Debatę moderował będzie prof. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit.
11 kwietnia uczestnicy Samorządowego Kongresu Finansowego poruszą także tematy takie jak: transformacja energetyczna, lokalny rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, finansowanie rozwoju miast i regionów ze wsparciem instytucji rozwojowych, rozwój kraju i regionów a tworzenie metropolii. Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie pokaz filmów z projektu Agaty Wińskiej „FilmsforfreeUkraine” – filmy dla wolnej Ukrainy. To zbiór krótkich filmów nagranych w ostatnich tygodniach w Ukrainie, w Polsce, w Anglii i Stanach Zjednoczonych.
Bieżące wyzwania a długofalowa strategia rozwoju
Na drugi dzień zaplanowano dwanaście debat równoległych, które dotyczyły będą m.in. zarządzania długiem lokalnym, wdrażania niskoemisyjnego transportu, partnerstwa publiczno-prywatnego, reformy planowania przestrzennego, digitalizacji usług, scenariuszy finansowania szpitali samorządowych czy dobrych praktyk w zakresie regulacji na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Szczególnie ciekawie zapowiada się debata finałowa: „Mapa wyzwań systemowych i ich wpływu na finanse samorządów” z udziałem m.in.: Aleksandry Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, Krzysztofa Iwaniuka, Wójta Terespola, Przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP, Jacka Karnowskiego, Prezydenta Miasta Sopotu, Artura Sobonia, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego i Jacka Sutryka, Prezydenta Miasta Wrocławia.
Local Trends – II Samorządowy Kongres Finansowy odbędzie się w centrum konferencyjnym Sheraton Sopot 11-12 kwietnia. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się za pośrednictwem strony www.localtrends.pl.