Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieudzielenie zarządowi wotum zaufania a interes prawny starosty - postanowienie NSA

Nieudzielenie zarządowi wotum zaufania a interes prawny starosty - postanowienie NSA fotolia.pl

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego uchwała w przedmiocie nieudzielenia Zarządowi Powiatu wotum zaufania, podjęta na podstawie art. 30a ust. 9 ustawy o samorządzie powiatowym ma charakter intencyjny.

W myśl powołanego przepisu: "Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie powiatu rada powiatu przeprowadza głosowanie nad udzieleniem zarządowi powiatu wotum zaufania. Uchwałę o udzieleniu zarządowi powiatu wotum zaufania rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu. Niepodjęcie uchwały o udzieleniu zarządowi powiatu wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu zarządowi powiatu wotum zaufania."

Zdaniem Sądu uchwała w przedmiocie nieudzielenia Zarządowi Powiatu wotum zaufania nie przesądza o odwołaniu organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego, będąc wyłącznie deklaracją organu stanowiącego tej jednostki w sprawie oceny działalności zarządu powiatu w roku poprzednim, w zakresie określonym w raporcie o stanie powiatu, tj. realizacji polityk, programów i strategii, uchwał rady powiatu i budżetu obywatelskiego (zob. art. 30a ust. 2 u.s.p.).

Co za tym idzie, nie sposób uznać, zdaniem NSA, aby podjęcie uchwały w przedmiocie nieudzielenia Zarządowi Powiatu wotum zaufania naruszało interes prawny lub uprawnienie skarżącego będącego Starostą Powiatu, stosownie do treści art. 87 ust. 1 u.s.p.

Sąd przedstawił stanowisko, iż nie sposób uznać, by zaskarżona uchwała odbierała lub ograniczała jakiekolwiek prawo skarżącego, wynikające z przepisów prawa, bądź też nakładała na skarżącego nowy obowiązek lub zmieniała obowiązek dotychczasowy. Skutkiem podjęcia przedmiotowej uchwały nie jest odwołanie ze składu Zarządu Powiatu, a jedynie złożenie wniosku o odwołanie tego organu kolegialnego. Rozstrzygnięcie w przedmiocie odwołania Zarządu Powiatu jest uznaniowe, ponieważ art. 30a ust. 11 u.s.p. stanowi iż "Rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady". Sąd wskazał, że interes prawny wymieniony w art. 87 ust. 1 u.s.p. polega na istnieniu powiązania między sytuacją prawną podmiotu i określoną normą prawną. Powyższy związek powinien mieć charakter aktualny, realny i indywidualny. Wymogu tego nie spełnia jedynie hipotetyczne lub historyczne oddziaływanie normy prawnej na sytuację prawną danego podmiotu.

Skoro skutkiem uchwały o nieudzieleniu Zarządowi Powiatu wotum zaufania nie jest jego odwołanie, ani ograniczenie jego kompetencji w jakimkolwiek zakresie, to nie sposób zdaniem NSA uznać, aby interes prawny Starosty Powiatu został naruszony stosownie do treści art. 87 ust. 1 u.s.p. Interes ten może zostać dopiero naruszony hipotetyczną (przyszłą) uchwałą w przedmiocie odwołania zarządu, odnośnie którego to rozstrzygnięcia będzie przysługiwać skarga na podstawie art. 87 u.s.p.

Źródło: Postanowienie NSA z dnia 14 stycznia 2022 r., III OSK 7560/21.

Czw., 24 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka