Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały Rady Gminy w sprawie powołania Pełniącego obowiązki Skarbnika Gminy. Jaka była argumentacja Sądu przedstawiona w uzasadnieniu?
Rada Gminy powołała osobę „pełniącą obowiązki” skarbnika gminy, na podstawie na art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.). Sąd wskazał, iż stanowi to nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania. Z racji obowiązków służbowych i związaną z nimi odpowiedzialnością, ustawodawca określił wymogi, jakie musi spełniać kandydat na stanowisko skarbnika gminy np. ukończenie ekonomicznych, jednolitych studiów magisterskich. Skarbnik ma także określony zakres ustawowy jego obowiązków takich jak: prowadzenie rachunkowości jednostki czy wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi.
Sąd poparł argumentację skarżącego, iż w świetle wymienionych powyżej obowiązków i zakresu odpowiedzialności, możliwość powierzenia „pełnienia obowiązków” musi jasno wynikać z treści przepisu. W obowiązującym porządku prawnym nie istnieje przepis, który umożliwiałby organowi gminy powierzenie jej obowiązków jak przypadku przykładowo art. 63 ust. 4 Prawa oświatowego. Skoro ustawodawca nie przyznał organowi upoważnienia do powierzenia pełnienia obowiązków skarbnika gminy, to niedopuszczalne jest powołanie na stanowisko pełniącego obowiązki skarbnika gminy. Stanowi to istotne naruszenie art. 18 ust. 2 pkt 3 u.s.g. oraz art. 4 ust. 1 pkt 2. ustawy o pracownikach samorządowych poprzez przekroczenie upoważnienia ustawowego.
Sąd odniósł się także do argumentu Rady Gminy, iż zaskarżona uchwała straciła moc obowiązującą poprzez podjęcie nowej uchwały w sprawie powołania Skarbnika Gminy. Orzekł, iż istotą sądowej kontroli sprawowanej przez sądy administracyjne jest ocena legalności zaskarżonych aktów i czynności według stanu prawnego i faktycznego z daty ich podjęcia. A więc zmiana lub uchylenie zaskarżonego do sądu aktu nie czyni zbędnym wydania wyroku, jeżeli objęty skargą był i może być zastosowany do sytuacji z okresu poprzedzającego jego stwierdzenie nieważności.
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 3 lutego 2022 r. sygn. I SA/Go 816/21
Źródło: CBOSA