Z racji, iż prawo do informacji publicznej ma rangę konstytucyjną, nie każda tajemnica przedsiębiorcy będzie uzasadniać odmowę jej udostępnienia. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z testem proporcjonalności. Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego każdy organ, który ma zamiar użyć art. 5 stawy o dostępie do informacji publicznej, musi dokonać testu proporcjonalności (ograniczenie dostępności informacji publicznej ma charakter wyjątku od zasady).
Stowarzyszenie złożyło wniosek do Prezydenta Miasta o udzielenie informacji publicznej w zakresie udostępnienia skanu umowy obejmującej budowę parkingów. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie udostępnienia informacji publicznej (utrzymywała ona w mocy decyzję Prezydenta Miasta o odmowie udostępnienia tej informacji wspomnianemu stowarzyszeniu). Sporna była granica, kiedy kosztem prawa do udzielenia informacji publicznej można utajnić informację mającą stanowić tajemnicą przedsiębiorstwa.
By usprawiedliwić utajnienie danej informacji, jej znaczenie musi być proporcjonalnie większe, niż racje przemawiające za udostępnieniem informacji publicznej. Ograniczenia wolności gospodarczej i kryteria ważenia kolidujących ze sobą wartości podlegają ocenie z punktu widzenia mechanizmu proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji RP). Przykładem takiej wartości jest wartość gospodarcza tajemnicy przedsiębiorcy, którą można wyrazić zarówno w wycenie określonego dobra, jak i potencjalnej szkody, którą wykonawca może ponieść w wyniku udostępnienia informacji, która spełnia przesłanki tajemnicy.
Prawodawca przewiduje ograniczenie jednego dobrego konstytucyjnego na rzecz drugiego, wytyczając tym samym granice korzystania z wolności i praw. Tworzy to konstytucyjną hierarchę dóbr, która poprzez prawidłowe wyważenie proporcji kolidujących wartości - nie zostanie naruszona. W niniejszej sprawie Sąd uznał, iż Kolegium nie przeprowadził rzeczywistego testu proporcjonalności między potrzebą ochrony tajemnicy przedsiębiorcy a obywatelskim prawem do informacji. Z prawidłowo przeprowadzonego testu wynikałoby, że utajnione postanowienia umowy koncesji na roboty budowlane zawierają informacje tworzące sferę tajemnicy przedsiębiorcy i konieczność jej ochrony jest proporcjonalnie większa, niż racje przemawiające za jej udostępnieniem.
Wyrok WSA w Gdańsku z 2 lutego 2022 r. II SA/Gd 500/21
Źródło: CBOSA