Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spotkanie robocze w sprawie zmiany ustawy prawo wodne

Spotkanie robocze w sprawie zmiany ustawy prawo wodne fotolia.pl

24 stycznia 2022 r. odbyło się spotkanie robocze dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Zostało ono poświęcone kwestii potencjalnych źródeł finansowania dla realizacji inwestycji w gospodarce wodno-ściekowej przez aglomeracje, sposobom spełnienia przez aglomerację wymogów unijnych w tym zakresie, a także projektowanym karom za niespełnienie tych wymogów.

Tematem szczególnie istotnym dla Strony Samorządowej było „realne” pozyskanie środków pieniężnych na realizację zadań związanych z podłączaniem mieszkańców do sieci kanalizacyjnych. W szczególności chodziło o dostosowanie sieci do wymogów gospodarki ściekowej funkcjonujących w UE. Apelowano także, aby programy o dostępnych źródłach finansowania tego rodzaju inwestycji stały się informacją ogólnodostępną.

Wątpliwości ZPP wzbudziły również wysokie i sztywne kary, które miałyby być nakładane na samorządy w przypadku niedostosowania się do wymogów gospodarki wodno-ściekowej przewidzianych w prawie unijnym. Zdaniem ZPP kary takie powinny być miarkowane w zależności od okoliczności. Jak argumentowano, naruszenie tygodniowe i roczne nie może przecież wiązać się z taką samą karą. W związku z powyższym ZPP zasugerował, aby wysokość nakładanych kar została uzależniona od zapewnienia wystarczających środków finansowych na realizację potrzeb inwestycyjnych w gospodarce wodno-kanalizacyjnej.

Małgorzata Bogucka-Szymalska, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury w odpowiedzi na powyższe wątpliwości wskazała, że pozyskanie odpowiednich środków na nowe inwestycje w obszarze gospodarki wodno-kanalizacyjnej ma umożliwiać Krajowy Plan Odbudowy. Małgorzata Bogucka-Szymalska zadeklarowała ponadto, że informacje o źródłach finansowania wskazanych inwestycji zostaną przekazane Stronie Samorządowej. Ostatecznie zostało stwierdzone, że dodatkowe środki finansowe dla samorządów na potrzeby gospodarki wodno-kanalizacyjnej będą z całą pewnością uruchomione. Termin następnego spotkania w tej sprawie został ustalony na 31 stycznia 2022 r.

Sob., 29 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Mariusz Korcyl