Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyjątkowo szybki przebieg spotkania Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli

Wyjątkowo szybki przebieg spotkania Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli fotolia.pl

19 stycznia 2022 r., odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli. Na posiedzeniu omawiano projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny i niektórych innych ustaw, projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, projekt ustawy o zmianie ustawy o zasobie archiwalnym i archiwach.

W sprawie projektu zmiany ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw tematem newralgicznym z punktu widzenia interesów powiatów była kwestia wprowadzenia możliwości pozyskiwania przez sądy danych z systemu informacji o nieruchomościach. Przedstawicielka Związku Powiatów Polskich zwróciła uwagę, że będzie się to wiązało ze spadkiem dochodów po stronie powiatów, które z tych dochodów finansują realizację zadań w obszarze geodezji i kartografii. Mowa tu o ubytku rzędu 145 mln zł rocznie. ZPP zwróciło również uwagę, że bardzo podobne zastrzeżenia zgłosił Główny Geodeta Kraju oraz, że w uwagach przekazanych na piśmie, Związek Powiatów wskazał możliwe rozwiązanie zgłaszanego problemu. Z uwagi na trwające konsultacje międzyresortowe oraz brak jednoznacznego stanowiska resortu sprawiedliwości na zgłoszoną uwagę Zespół odstąpił od opiniowania projektu. 

Następnie omawiano projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy. Nie było w tym zakresie uwag ze strony samorządowej. Ponieważ prace nad projektem jeszcze trwają uzgodniono, że ewentualne opiniowanie odbędzie się w trybie obiegowym. 

W kwestii projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej projekt zaopiniowano pozytywnie. 

W wolnych wnioskach poruszono temat pracy zdalnej w urzędach. MSWiA poinformowało, że gospodarzem projektu rozporządzenia jest Ministerstwo Zdrowia. Ustalono, że temat zostanie zgłoszony na dodatkowe posiedzenie Zespołu Zdrowia i Polityki Społecznej zaplanowane na 24 stycznia br. Na koniec przedstawicielka Unii Metropolii Polskich poprosiła o to, aby strona rządowa wystosowała na piśmie odpowiedź na zgłoszone przez tę organizację uwagi dotyczące projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (projekt tzw. ustawy o sygnalistach), zwracając uwagę, że jedyną organizacją, która doczekała się odpowiedzi z resortu pracy był Związek Powiatów Polskich. Złożyła też wniosek o udzielenia informacji, kiedy projekt zostanie przedstawiony w ostatecznej wersji. 

Czw., 20 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Mariusz Korcyl