Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Łęczycki - poznaj to wyjątkowe miejsce

Warto zobaczyć: Powiat Łęczycki - poznaj to wyjątkowe miejsce fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Łęczycy

Powiat Łęczycki położony jest w północnej części województwa łódzkiego. W granicach administracyjnych powiatu znajdują się: miasto Łęczyca, miasto Piątek oraz gminy: Świnice Warckie, Daszyna, Witonia, Góra Św. Małgorzaty, Grabów i Łęczyca.

iemia Łęczycka jest miejscem wyjątkowym pod wieloma względami, począwszy od usytuowania w samym środku Polski. Do atrakcji powiatu należą m.in.:

Archikolegiata Łęczycka w Tumie - największa w Polsce świątynia romańska wybudowana w latach 1141-1161. Budowla należała do najważniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej, stając się miejscem synodów kościelnych i zjazdów książęcych. Przez kolejne lata wielokrotnie napadana i grabiona. Dziś odrestaurowana cieszy oko turystów z kraju i zagranicy.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Łęczycy

Zamek Królewski w Łęczycy - wzniesiony w połowie XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego. W swoich murach gościł m.in.: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Od 1948 roku w łęczyckim zamku mieści się Muzeum w Łęczycy.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Łęczycy

Ruiny zamku w Besiekierach - siedziba rycerska wybudowana około 1560 roku. W 1655 roku zamek rozbudował i zmodernizował wojewoda brzesko-kujawski i starosta łęczycki Jan Szymon Szczawiński herbu Prawdzic.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Łęczycy

Grodzisko - są to pozostałości potężnego niegdyś grodu zamieszkiwanego przez plemię zwane Łęczanami. Powstanie grodziska, dawnej średniowiecznej Łęczycy datowane jest na ok. VI w. Grodzisko było siedzibą Konrada Mazowieckiego, a po jego śmierci, jego syna Kazimierza Konradowica, księcia łęczyckiego i sieradzkiego oraz jego następców. W latach następnych gród stracił swoje dawne znaczenie i stopniowo ulegał niszczeniu. Po licznych staraniach w 2021 r. zrealizowano projekt ,,Tum - perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej”, który związany jest z częściową rekonstrukcją grodziska w Tumie.

Pradolina Warszawsko-Berlińska - obszar obejmuje dolinę rzeki Bzury wraz z otaczającymi ją łąkami, kompleksami stawów rybnych, a także niewielkimi lasami. Na obszarze pradoliny występuje 28 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Łęczycy

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Łęczycy

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Łęczycy


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 19 St. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska