Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Ekspresem przez Powiat Bełchatowski

Warto zobaczyć: Ekspresem przez Powiat Bełchatowski fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

W powiecie bełchatowskim (województwo łódzkie) leży osiem gmin. Są to dwie aglomeracje miejskie (Bełchatów, Zelów) oraz gminy wiejskie: Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec i Szczerców. Każda z nich ma swoje turystyczne „perełki”, które warto poznać bliżej.

Bełchatów
Jabłoniowy Sad to niecodzienny ogród, położony w mieście. Tworzą go jabłonie domowe dziesięciu odmian, takich jak m.in. kosztela, grochówka i antonówka zwykła. Oprócz jabłoni rosną tutaj krzewy owocowe, takie jak porzeczki, pigwy i agrest, a przy drewnianych pergolach krzewy winorośli. Otwarty dla wszystkich owocowy park to przestrzeń aktywnego wypoczynku wśród zieleni, która z roku na rok jest bujniejsza. Wszystko dopełnia mała architektura, a także budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów. Każdy z tych elementów opatrzony jest symbolem jabłka, który nawiązuje do nazwy ogrodu oraz herbu i tradycji Bełchatowa. Do Jabłoniowego Sadu prowadzą specjalnie wyznaczone trzy szlaki turystyczne: historyczny „Bełchatów - wczoraj i dziś”, rodzinny „Bełchatów pełen dobrej energii”, sportowo - rekreacyjny „Energia jest tu”. Trasę zwiedzania pomaga wyznaczyć bezpłatna aplikacja mobilna w języku polskim i angielskim.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Gmina Drużbice 
Malownicze krajobrazy, bocianie gniazda, nieskażona przemysłem ciężkim przyroda. Tak, w wielkim skrócie, prezentuje się gmina Drużbice, doskonałe miejsce do życia oraz aktywnego wypoczynku. Jej położenie, bogate walory przyrodnicze, a także żywe tradycje ludowe i kulturowe czynią ją atrakcyjną dla turystów. Poszukiwanie i odkrywanie urokliwych zakątków gminy i ciekawych śladów historii i tradycji można zrealizować w innowacyjny sposób, tzw. questing. Jest to gra terenowa, która łączy zabawę, edukację i radość z odkrywania skarbów. Propozycja dla całych rodzin czy grup przyjaciół. Mobilną aplikację „QUESTY – Wyprawy Odkrywców” można zainstalować na smartfon lub wydrukować wersję papierową, co oferują Urząd Gminy Drużbice oraz Gminna Biblioteka Publiczna. „Zagadki w drzewach zaklęte” to quest na rower, prowadzący przez wsie: Brzezie, Czarny Las, Chynów i Zwierzyniec, umożliwiający zwiedzanie Bolanowa. Bolanowem nazywana jest niezwykła posesja z domem ukrytym w skarpie, której projektantem i właścicielem jest architekt Zdzislaw Bolanowski. Z kolei „W poszukiwaniu leśnych zwierciadeł” to propozycja dla spacerowiczów, którzy są miłośnikami odkrywania lokalnego dziedzictwa, zapomnianych legend oraz historii. Ulotki z treścią obu gier znajdują się na stronie internetowej urzędu www.druzbice.pl oraz www.dolinagrabi.pl. Warto zatrzymać się także w Stajni Koni Zimnokrwistych w Drużbicach (Żbijowa 4).

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Gmina Kleszczów
Tarasy widokowe w Kleszczowie i Żłobnicy. Z dwóch miejsc w gminie Kleszczów można spojrzeć z bliska na podobny księżycowemu krajobraz. Takie wrażenie sprawia wyrobisko odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Platforma widokowa w Kleszczowie jest usytuowana na końcu ulicy Szkolnej. Z tego miejsca dobrze widoczne są kominy, chłodnie i budynek główny bełchatowskiej elektrowni. Pomiędzy punktem widokowym a elektrownią widać przestrzeń po wydobytym węglu, wypełnioną ziemią i piaskiem. To tutaj za kilkadziesiąt lat powstanie plaża nad najgłębszym jeziorem w Polsce. Drugi taras widokowy mieści się w Żłobnicy. Stąd obejrzeć można rozległą panoramę kopalni. Pracujące w dole gigantyczne koparki wyglądają z tej perspektywy jak dziecięce zabawki. Widać zwałowarki i inne maszyny, służące do eksploatacji złóż węgla i skał. Na przeciwległym zboczu wyrobiska wewnętrznego kilometrami ciągną się nitki przenośników taśmowych, którymi węgiel transportowany jest na składowisko elektrowni. Równie imponująco wygląda to miejsce nocą, migoczące tysiącami punktów świetlnych. Gigantyczna dziura w środku gminy Kleszczów ma ponad 300 m głębokości. Podobno widoczna jest z Księżyca.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Rezerwat przyrody „Łuszczanowice”. Został założony w 1979 r., zlokalizowany jest na południe od wsi Łuszczanowice, zajmuje 41 hektarów powierzchni. Powstał w celu ochrony starodrzewu jodłowego. Wiek najstarszych okazów szacowany jest na ponad 100 lat, a na roślinne bogactwo składa się z ponad 130 gatunków. Wśród roślin chronionych są bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko i szmaciak gałęzisty. W rezerwacie działa szkółka podokapowa, w której prowadzona jest produkcja sadzonek pod parasolem starych drzew. Szczegółowy opis walorów przyrodniczo-leśnych rezerwatu „Łuszczanowice” opracowali pracownicy naukowi Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego. Rezerwat stanowi świetną bazę do prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej. Urządzona na jego terenie dydaktyczna ścieżka mierzy 1700 metrów długości. W pobliżu rezerwatu znajdują się parking oraz duża altana biwakowa. Zajęcia poświęcone edukacji przyrodniczej i ekologicznej dla przedszkolaków, młodzieży szkolnej, studentów i badaczy są w „Łuszczanowicach” nierzadkim widokiem.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Winek oazą dla wędkarzy. Naturalny zbiornik, przekształcony przez kopalnię w osadnik, do eksploatacji oddany został w 1996 r. Utworzony na rzece Krasówce w miejscu dawnego stawu hodowlanego stanowi atrakcyjny punkt na mapie turystyki wędkarskiej. Powierzchnia osadnika to 8,2 ha. Wykształciły się tutaj różnorodne zbiorowiska roślinności wodnej. Naturalne fragmenty brzegu porośnięte są przez wielogatunkowy szuwar. Od 2000 r. osadnik jest systematycznie zarybiany. Największy udział w zarybieniu osiąga karp, ale są tutaj także leszcze, płocie, okonie i szczupaki. Trafiają się osobniki o masie 10 kg i większe.

Gmina Kluki 
Muzeum Polskiego Modlitewnika im. Wandy Malczewskiej w Parznie, zlokalizowane w dworku w sąsiedztwie kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego, dawnej plebanii, to pierwsze tego rodzaju miejsce w Polsce, a także prawdopodobnie jedyne w Europie... Jego pomysłodawczynią i realizatorką jest dr Wiesława Piontek z Zofijówki. Zasoby muzeum podzielone są na kilka działów: dział modlitewników, broszur, śpiewników i precjozów. Wśród modlitewników obcojęzycznych są m.in. katolickie, prawosławne, protestanckie. Jednym z najcenniejszych eksponatów są starodruki z XVII wieku w języku niemieckim. W kolekcji znalazły się również modlitewniki żołnierzy armii generała Władysława Andersa, pochodzące z różnych środowisk polonijnych. Modlitewniki, które znajdują się w muzeum, pochodzą w większości z Polski, ale są też ofiarowane przez m. in. Polonię w Anglii, Kanadzie, USA, Francji, Niemiec, a nawet z Adampola koło Istambułu w Turcji, polskiej wsi, którą założył ks. Adam Czartoryski w 1832r. po upadku Powstania Listopadowego. W izbach znajdują się także liczne obrazy olejne przedstawiające Sługę Bożą Wandę Malczewską, namalowane przez nie tylko okolicznych malarzy.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Gmina Szczerców
Szczerców stawia na zdrowy tryb życia zachęcając mieszkańców i gości do spacerów i rekreacji na deptaku wzdłuż rzeki Widawki. Malowniczo położona spacerowa alejka to niemal sześćset metrów ciągu pieszego z napowietrznymi siłowniami, placem zabaw, ławeczkami i fotelami, na których w ciepłe dni „łapać” można promienie słoneczne. Spacer można zakończyć inhalacją przy drewnianej tężni solankowej, wypełnionej solanką z Zabłocia. Jest to woda o największej na świecie zawartości jodu, dochodzącej do 140 mg/litr. Solankę dobywa się od ponad 120 lat z głębokich złóż jodowo-bromowych o potwierdzonych właściwościach leczniczych dla pielęgnacji zdrowia i urody.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

 „Kapliczkowo" jest wyjątkowym miejscem na prywatnej posesji we wsi Dubie, gdzie artysta płk Bernard Zboiński prezentuje zbiór ponad 400 obiektów o tematyce sakralnej i świeckiej, w tym militarnej. Największą część kolekcji stanowią przydrożne kapliczki. Twórca tego niezwykłego zakątka nie tylko rzeźbi w drewnie, ale też gromadzi stare przedmioty i konstruuje z nich instalacje przestrzenne. Na wizytę w „Kapliczkowie” warto zarezerwować więcej czasu, by obejrzeć zbiory i posłuchać ciekawych opowieści gospodarza miejsca.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Gmina Zelów 
Lawendowa Barć Pod Lasem to pasieka, w której uprawiane są zioła i rośliny miododajne. Właściciele połączyli ideę komercyjną z misją społeczną edukacji ekologicznej wśród odwiedzających. W pasiece można zdobyć ciekawe informacje o powstawaniu, właściwościach i zastosowaniu produktów pszczelich. To prawdziwa skarbnica wiedzy o pszczołach. W tym roku powstała tutaj ścieżka edukacyjna, w której realizacji pomógł samorząd powiatu bełchatowskiego. Tworzy ją pięć tablic na drewnianych stelażach, które prezentują treści o życiu i znaczeniu pszczół w przyrodzie oraz bioróżnorodności flory, naturalnej dla gospodarstwa pasiecznego. Są tu dwie terenowe gry edukacyjne, dotyczące m.in. zachowań pszczół, ich porozumiewania się, hierarchii rodzinnej, podziału zadań w ulu oraz morfologicznej budowy pszczoły miodnej.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Gmina Bełchatów
W Księżym Młynie, tuż przy drodze wojewódzkiej 485 i ścieżce rowerowej prowadzącej w kierunku Bełchatowa, znajduje się polski schron bojowy z 1939 roku. To jeden z 17 tego typu obiektów, które znajdują się na terenie powiatu bełchatowskiego. Schron w Księżym Młynie jest jednocześnie najlepiej zachowany. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 84 Pułku Strzelców Poleskich odtworzyli ten obiekt oraz jego bezpośrednie otoczenie w takim kształcie, jaki miał on w 1939 roku. Linia umocnień rzeki Widawki, w której skład wchodzą m.in. ziemne umocnienia oraz żelbetonowe schrony, wznoszona była od czerwca do sierpnia 1939 roku wzdłuż linii obronnej armii „Łódź”, opartej właśnie o Widawkę. Na terenie gminy Bełchatów znajdują się jeszcze dwa inne schrony z tego okresu: w okolicach Oleśnika i Rząsawy. Dla tych, którzy chcieliby je odnaleźć, pomocna będzie strona internetowa www.schrony1939.fortyfikacje.pl. Można tam znaleźć mapy ułatwiające dotarcie do poszczególnych obiektów oraz ich współrzędne GPS.


fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Bełchatowie

Relaks nad jeziorem Żółkin. Ci, którzy znają to urokliwe miejsce, cieszą się, że wciąż niewielu mieszkańców o nim wie. Tym samym napawanie się widokiem jeziora o powierzchni 4,5 ha, otoczonego sosnami zachowują tylko dla siebie. Szum drzew i śpiew ptaków to piękna melodia tego miejsca.


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 12 St. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska