Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Powiatów Polskich interweniuje w sprawie podwyżek cen gazu

Związek Powiatów Polskich interweniuje w sprawie podwyżek cen gazu fotolia.pl

Powołując się na ustalenia z posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Związek Powiatów Polskich zaapelował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad działaniami osłonowymi dla jednostek samorządu terytorialnego. Apel to reakcja na radykalne podwyżki cen gazu.

W ocenie Prezesa Zarządu ZPP, tylko podjęcie zdecydowanych kroków osłonowych na poziomie ogólnopolskim może być odpowiedzią na sytuacje, jakie wywoła drastyczna podwyżka cen gazu. Powiązany jest z nią bowiem spory koszt utrzymania takich obiektów jak placówki medyczne, szkoły czy placówki pomocy społecznej.

Wzrost cen gazu jest nagły, a jego skala trudna do przewidzenia, co przekłada się na problemy ze znalezieniem środków na pokrycie kosztów w wykonywanych już budżetach na 2022 rok. W związku z powyższym, Związek Powiatów Polskich interweniuje w sprawie jak najszybszych prac nad działaniami osłonowymi dla JST.

Andrzej Płonka wskazał na konkretne zagrożenia, z którymi wiąże się ta sytuacja: „Mamy do czynienia z zagrożeniem wykonywania usług publicznych na oczekiwanym przez obywateli poziomie, a w części przypadków z generalnym ryzykiem braku świadczenia usług publicznych – przy utrzymaniu się obecnie proponowanych cen” – czytamy w piśmie do MSWiA.

Związek Powiatów Polskich wyraził jednocześnie nadzieję na dialog z rządem i wypracowanie optymalnego konsensusu.

Śr., 5 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska