Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie nowe regulacje prawne weszły w życie od 2022 roku?

Jakie nowe regulacje prawne weszły w życie od 2022 roku? fotolia.pl

Łatwiejsza budowa domów do 70 mkw, wakacje czynszowe czy certyfikacja zamówień publicznych to tylko niektóre nowe regulacje prawne, które zaczną obowiązywać w 2022 roku. Co jeszcze się zmieni?

Dom do 70 mkw

Od 3 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. poz. 1986). Ustawa umożliwia szybszą i łatwiejszą budowę wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Obszar takich domów musi się mieścić w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa ich ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Budowa takich domów będzie mogła być realizowana w uproszczonej procedurze, tj.: na podstawie ułatwionego zgłoszenia, bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy, bez obowiązku prowadzenia dziennika budowy.

Wakacje czynszowe

Od 1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie tzw. wakacje czynszowe dla mieszkańców mieszkań czynszowych w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM), a wcześniej TBS. Wakacje czynszowe są przeznaczone dla obecnych i przyszłych mieszkańców społecznych mieszkań czynszowych (SIM/TBS-ów) i dają możliwość obniżenia czynszu o nawet 20 proc. Polegają na zamianie umowy najmu na umowę najmu zawierającą rozliczenie partycypacji, czyli tzw. wakacje czynszowe. Wcześniej najemca/partycypant mógł odzyskać wpłaconą partycypację w kosztach budowy wynajmowanego lokalu wyłącznie w przypadku zakończenia najmu i opuszczenia lokalu.

Polityka zakupowa państwa

Od stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać polityka zakupowa państwa, której celem jest zwiększenie zaangażowania podmiotów z sektora MŚP w rynek zamówień publicznych. Rada Ministrów przyjmuje dokument Polityki zakupowej państwa w formie uchwały, raz na 4 lata. Pierwsza Pzp obejmuje lata 2022-2025. Polityka zakupowa państwa opisuje system zamówień publicznych w oparciu o 3 priorytety, którymi są: rozwój potencjału MŚP, profesjonalizacja, zrównoważone zamówienia publiczne.

Certyfikacja zamówień publicznych

Według zapowiedzi resortu rozwoju, w styczniu 2022 roku mają się rozpocząć konsultacje zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Przygotowanie projektu oraz przeprowadzenie procesu legislacyjnego planowane jest na 2022 r., a zakładana data wejścia w życie certyfikacji to 2023 r. Certyfikacja wykonawców będzie polegać na zmniejszeniu po stronie wykonawców liczby obowiązków związanych ze składaniem dokumentów w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Pomoc dla przedsiębiorców

W pierwszym kwartale 2022 r. wejdą w życie rozporządzenia regulujące udzielanie pomocy przedsiębiorcom przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach programów i inicjatyw Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2022 r. PARP będzie udzielała regionalnej pomocy inwestycyjnej zgodnie z nową mapą pomocy regionalnej na lata 2022–2027.

Rozporządzenia z zakresu prawa zamówień publicznych

1 stycznia 2022 r. weszły w życie rozporządzenia ministra rozwoju i technologii dotyczące wymagań stawianych dokumentacji opracowywanej przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (chodzi o formę i zakres dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego oraz metody i podstawy sporządzania kosztorysu inwestorskiego, planowanych kosztów robót budowlanych oraz planowanych kosztów prac projektowych). W pierwszym kwartale 2022 r. planowane jest wejście w życie rozporządzenia ministra rozwoju i technologii zmieniającego rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Usuwanie azbestu

Na początku roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma ogłosić konkurs dla jednostek samorządu terytorialnego w sprawie działań edukacyjno-informacyjnych oraz inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Będzie to realizacja zadań wynikających z „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. Konkurs jest inicjatywą od lat wspierającą JST w działaniach związanych z usuwaniem i oczyszczaniem kraju z azbestu. Chodzi o edukację, informację i rzetelną inwentaryzację wyrobów zawierających ten szkodliwy materiał. Szczegółowe informacje o Konkursie pojawią się na stronie www MRiT pod koniec lutego 2022 r.

Źródło: MRiT

Wt., 4 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska