Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podsumowanie szkolenia ZPP dotyczącego ochrony sygnalistów

Podsumowanie szkolenia ZPP dotyczącego ochrony sygnalistów fotolia.pl

„Ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa sygnalistów” – to temat szkolenia, które Związek Powiatów Polskich przeprowadził bezpłatnie dla pracowników JST. Szkolenia, które odbyły się w trzech terminach cieszyły się sporą frekwencją. Jakie zagadnienia poruszono?

Już niebawem każdy powiat będzie musiał sprostać nowym obowiązkom, jakie kryją się pod terminem „sygnaliści”. Na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii i sposób jej implementacji do prawa polskiego, Polska zobowiązana jest do wdrożenia przepisów zapewniających, osobom zgłaszającym naruszenie prawa – czyli wspomnianym uprzednio sygnalistom, ochrony. Dyrektywa obliguje również do opracowania wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości, jakie wprowadzić wkrótce będą musieli pracodawcy.

Aby przybliżyć zagadnienia związane z nowymi przepisami, Związek Powiatów Polskich zorganizował bezpłatne szkolenia dla pracowników JST. W szkoleniach mogli wziąć udział przedstawiciele powiatów i miast na prawach powiatu, które są Członkami ZPP.

Podczas szkoleń przeprowadzonych online, poruszone zostały następujące zagadnienia:

  • Wprowadzenie do tematu ochrony sygnalistów, cele dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937 z dnia 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii i sposób jej implementacji do prawa polskiego
  • Kogo ma chronić nowa ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa?
  • Zakres podmiotowy dyrektywy i przyszłej ustawy – czyli jakich naruszeń dotyczą nowe przepisy i kiedy będą miały zastosowanie regulacje szczególne?
  • Działania odwetowe i środki ochrony
  • Stworzenie i funkcjonowanie systemu zgłoszeń wewnętrznych
  • Zgłoszenia wewnętrzne
  • Ujawnienie publiczne
  • Praktyczne problemy związane z wdrożeniem przepisów

Każde szkolenie zwieńczyła też sesja pytań i odpowiedzi.

Szkolenia przeprowadziła Patrycja Grebla-Tarasek, prawniczka, aplikantka w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, specjalistka w Dziale Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich, redaktorka internetowego Dziennika Warto Wiedzieć (www.wartowiedziec.pl). Autorka publikacji naukowych, analiz projektów ustaw i rozporządzeń oraz opinii prawnych. Uczestniczka prac Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Szkolenia odbyły się w trzech terminach i wzięło w nich udział niemal 300 osób.

Śr., 8 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska