Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyszłość „Europy dla obywateli”

Przyszłość „Europy dla obywateli” fotolia.pl

Program „Europa dla Obywateli” z budżetem 215 mln euro został uruchomiony w grudniu 2006 decyzją Rady Unii Europejskiej w celu pobudzania aktywności obywateli Europy i zaangażowania ich w realizację wspólnych projektów. Koczy się 31 grudnia 2013 r. Dzięki temu programowi organizacje społeczeństwa obywatelskiego mogą rozwijać swoje zasoby i mobilizować obywateli do lokalnego debatowania nad kwestiami, które mają wpływ na ich codzienne życie, takimi jak gospodarka, zatrudnienie czy środowisko w kontekście europejskim. Mogą się one także angażować w partnerstwa międzynarodowe na rzecz wymiany najlepszych praktyk i zacieśniania współpracy z instytucjami europejskimi.

W latach 2014-2020 inicjatywy obywatelskie będą mogły liczyć na wsparcie działań zmierzających do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w ramach kolejnej edycji programu. Komisja Europejska przyjęła nowy wniosek dotyczący programu „Europa dla obywateli”, którego celem jest podniesienie poziomu wiedzy obywateli na temat Unii Europejskiej i zrozumienia związanych z nią zagadnień. W kolejnym okresie programowania przewidziano budżet w wysokości 229 mln EUR. Będzie wspierał działania na rzecz pogłębiania świadomości i wiedzy obywateli na temat Unii, jej wartości i historii, a także pozwoli na większe zaangażowanie ludzi w działalność obywatelską i demokratyczną.

„Kryzys finansowy sprawił, że znaczenie Europy w życiu codziennym obywateli i w debacie publicznej stało się większe niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek jest wspieranie projektów, które pozwolą obywatelom i społeczeństwu obywatelskiemu jako całości zaangażować się w sprawy UE”, stwierdziła Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. „Budżet, jakim dysponuje program jest wprawdzie niewielki, za jego pośrednictwem można będzie jednak zapewnić wsparcie dla tysiąca małych lokalnych i regionalnych projektów bardzo istotnych dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanych w międzynarodowe projekty i dialog transgraniczny. Ten nowy program powinien być bodźcem do debaty społeczeństwa obywatelskiego na temat UE oraz do konkretnych, bliskich obywatelom projektów takich jak partnerstwo miast.

Źródło: europe.eu

Niedz., 18 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna