Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Postrzeganie suwerenności Polski w UE

Postrzeganie suwerenności Polski w UE fotolia.pl

Stwierdzenie o „suwerenności w Europie” uchodzi za pojęcie wewnętrznie sprzeczne, za typowy przykład euromowy. Wynika to z dość rozpowszechnionego przekonania, że członkostwo w Unii Europejskiej stanowi zagrożenie dla suwerenności państwa. Jak bowiem państwo może zachować suwerenność, będąc w Unii? Zgodnie z rozpowszechnionym poglądem przynależności do Wspólnoty zdecydowanie ogranicza suwerenność.

Jak podają dane CBOS ponad połowa badanych (52%) uważa, że członkostwo w UE nie ograniczana zbytnio niezależności Polski. Przeciwnego zdania jest co trzeci ankietowany (34%). Pomimo eskalacji sporu na linii Polska – Unii Europejska opinie na ten temat są dość stabilne w czasie. Co więcej, ograniczenia związane z obecnością Polski w UE są obecnie nieco rzadziej postrzegane jako nadmierne niż przed rokiem 2016.

O zbyt dużym ograniczaniu niezależności Polski w UE przekonani są przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (66%) oraz Konfederacji (60%). Opinii tej nie podziela zdecydowana większość sympatyków Koalicji Obywatelskiej (93%), Lewicy (79%) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (81%).

Więcej informacji tutaj.

Źródło: CBOS

Pon., 15 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła