Rok 2022 przyniesie aż trzy długie weekendy i jeden dzień wolny przysługujący za święto wypadające w sobotę. Jak odpowiednio zaplanować urlop, by w jak najlepszym stopniu skorzystać z dni wolnych od pracy w przyszłym roku?
Weekend majowy, a może dzień wolny związany ze Świętem Niepodległości? Jak najlepiej zaplanować dłuższy odpoczynek w 2022 roku? Często plany urlopowe na kolejny rok są tworzone już w listopadzie i grudniu. Podpowiadamy, jak zaplanować urlop, by móc cieszyć się długim weekendem w przyszłym roku.
W 2022 roku czekają nas następujące dni wolne od pracy:
- 1 stycznia (sobota) – Nowy Rok
- 6 stycznia (czwartek) – Święto Trzech Króli
- 17 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
- 18 kwietnia (poniedziałek) – Drugi dzień Świąt Wielkanocnych
- 1 maja (niedziela) – Święto Pracy
- 3 maja (wtorek) – Święto Konstytucji 3 Maja
- 5 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego
- 16 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia (poniedziałek) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
- 1 listopada (wtorek) – Wszystkich Świętych
- 11 listopada (piątek) – Święto Niepodległości
- 25 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie
- 26 grudnia (poniedziałek) – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
Jak wskazuje powyższe zestawienie, w 2022 roku pracodawcy będą zobowiązani do wyznaczenia pracownikom jednego dnia wolnego od pracy w zamian za święto (Nowy Rok) wypadające w sobotę. Ustawowo, wybór dnia wolnego należy do pracodawcy, jednak może on też przychylić się do prośby pracownika w tym zakresie.
Jak zatem zaplanować urlop, by jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy w 2022 roku? Jeśli na początku roku wykorzystamy 4 dni urlopu wokół Święta Trzech Króli (3,4,5 i 7 stycznia), zyskamy aż cały dzień wolnego. Będzie nam też przysługiwał jeden dzień wolny od pracy za sobotni Nowy Rok. Biorąc dodatkowe dni urlopu będzie można wydłużyć wypoczynek w maju. Choć 1 maja wypada w niedzielę, to dzięki jednemu dniu urlopu (2 maja), można cieszyć się aż 4-dniowym weekendem. Można będzie przedłużyć również dzień wolny z okazji Bożego Ciała – biorąc jeden dzień urlopu 17 czerwca zyskamy 4 dni wolnego. Podobna sytuacja czeka nas w listopadzie – urlop wzięty 31 października pozwoli przedłużyć weekend do 4 dni. Boże Narodzenie w 2022 roku wypada co prawda w weekend, jednak 4 dni urlopu w przerwie świąteczno-noworocznej dadzą aż 9 dni wolnego.
Warto zaplanować też urlop związany z feriami zimowymi, które przypadają w szkołach. W 2022 roku harmonogram ferii będzie następujący:
- 17-30 stycznia – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
- 24 stycznia – 6 lutego – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 31 stycznia – 13 lutego – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 14-27 lutego – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie