Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minister Zdrowia zapowiedział reformę psychiatrii dziecięcej i młodzieży. Dostęp do poradni w każdym powiecie?

Minister Zdrowia zapowiedział reformę psychiatrii dziecięcej i młodzieży. Dostęp do poradni w każdym powiecie? fotolia.pl

System psychiatrii dziecięcej i młodzieży musi być rozbudowany i ma odbywać się na trzech poziomach opieki. To dostępność w całej Polsce, zapewnienie edukacji i inwestycje – przekazał Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji, która odbyła się 27 października w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Jak zapewniał szef resortu zdrowia, priorytetem jest lepsza dostępność do opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. „Głównym założeniem reformy było to, żeby przenieść ciężar opieki psychiatrycznej wśród dzieci i młodzieży z ośrodków szpitalnych, na opiekę środowiskową” – mówił.

W ramach reformy przewidziano trzy poziomy opieki. Pierwszy, oparty na zwiększonej dostępności zakłada zmniejszenie normatyw świadczenia usług przy utrzymaniu praktycznie tego samego finansowania. „To będzie krok, który pozwoli na to, żeby w każdym powiecie każda szkoła była objęta opieką psychologiczną, żeby wsparcie było naprawdę na wyciągnięcie ręki” – mówił Adam Niedzielski. Zakładane jest zwiększenie dostępności do środowiskowych poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych w całej Polsce. Jak zapewniał minister, docelowo liczba placówek będzie nieco mniejsza niż 400. Odniósł się też do kwestii finansowania, mówiąc, że w tej chwili model ich finansowania „jest w tej chwili troszeczkę redefiniowany”.

Minister poruszył także kwestię edukacji: „To powinien być jeden z najważniejszych elementów, żeby w każdym ośrodku drugopoziomowym była możliwość prowadzenia normalnych zajęć szkolnych, uczestniczenia właśnie, nieekskludowania z tego normalnego życia, jakie prowadzą rówieśnicy” – mówił.

Adam Niedzielski zapowiedział, że resort przygotował program, który ma poprawić sytuację infrastruktury. Budżet programu to 80 mln zł.

Wskazał również na trzy województwa, w których koniecznie będzie „dokontraktowanie usług”. To województwo dolnośląskie, łódzkie i zachodniopomorskie. Zdaniem Ministra zdrowia w pozostałych regionach kraju „białe plamy” jeśli chodzi o dostęp do ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej są bardzo niewielkie.

W konferencji wzięła też udział prof. Małgorzata Janas-Kozik, kierowniczka oddziału klinicznego psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Centrum Pediatrii w Sosnowcu. „Budujemy zupełnie nową strukturę, której wcześniej w opiece psychiatrii dzieci i młodzieży nie było - to środowiskowa poradnia psychologiczno psychoterapeutyczna, w której nie ma lekarza psychiatrii dzieci i młodzieży. 60 proc. pacjentów utrzymuje się w tym poziomie leczenia. Nie jest potrzebny lekarz psychiatra dzieci i młodzieży” – mówiła.

Czw., 28 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska