Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Województw RP apeluje o pilne zmiany w sprawie cen paliw i energii

Związek Województw RP apeluje o pilne zmiany w sprawie cen paliw i energii fotolia.pl

Zarząd Związku Województw RP w wydanym stanowisku zaapelował do jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju, aby ponad politycznymi podziałami podjąć wspólną inicjatywę mającą na celu wprowadzenie zmian legislacyjnych, które złagodzą podwyżki cen paliw i energii na rynku krajowym. Takie działanie zdaniem Związku Województw RP pozwoli ograniczyć negatywne skutki podwyżek.

W ocenie Zarządu Związku Województw zmiany muszą zostać przeprowadzone pilnie. W swoim stanowisku podkreśla, że media energetyczne to istotny składnik kosztów funkcjonowania szkół, szpitali i instytucji kultury podległych samorządom województw. Z kolei samorządy województw często w ramach umów kompleksowych kontraktują dla nich właśnie tego rodzaju media.

Jak czytamy w stanowisku: „Niepokojące są wypowiedzi przedstawicieli rządu, którzy nie dostrzegają problemu w globalnym jego wymiarze obejmującym podmioty gospodarcze, w tym podmioty energochłonne, podmioty publiczne: instytucje i podmioty komunalne, a także odbiorców indywidualnych. Zapowiedzi przedstawicieli rządu mówią o ochronie najuboższych konsumentów. Pozostałej części odbiorców nie zaoferowano żadnego programu osłonowego”.

Jako przykład Zarząd Związku Województw RP podaje rozstrzygnięty w 2020 roku przetarg, w wyniku którego cena paliwa gazowego – dla jednostek samorządu województwa zachodniopomorskiego – wynosiła 77,40 zł/MWh. Jak wskazuje ZWRP, w ramach przetargu rozstrzygniętego w bieżącym roku, cena gazu osiągnęła wartość 191,68 zł/MWh. Oznacza to wzrost o 148 procent.

ZWRP odwołuje się też do przykładu gminy Konopiska z województwa śląskiego, gdzie wzrost kosztów utrzymania obiektów publicznych zwiększył się pięciokrotnie. Przewiduje się, że ceny ciepła jeszcze bardziej wzrosną.

„Tak drastyczne skoki cen nie są możliwe do zaprojektowania w procesie budżetowania i powodują istotne zaburzenia w planowanych przepływach pieniężnych” – piszą przedstawiciele województw. Przewiduje się, że 2022 rok będzie rokiem rekordowych podwyżek cen i powodem szalejącej inflacji. To wszystko przełoży się na dramatyczne pogorszenie standardu życia.

„Zmiany muszą być przeprowadzone w trybie pilnym!” – apeluje Zarząd Związku Województw RP.

Śr., 27 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska