Water City INDEX 2021 - to już trzecia odsłona popularnego rankingu miast, w którym ocenia się rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody. Indeks jest efektem współpracy naukowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ekspertów Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej oraz firmy Arcadis. Wyniki „Water City INDEX 2021. Ranking efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach” ogłoszone zostały podczas Kongresu „ECONOMY OF A WATER CITY. MIASTO – WODA – JAKOŚĆ ŻYCIA”, który odbył się we Wrocławiu w dniach 25-26 października 2021 r.
Indeks jest pierwszą i jak dotąd jedyną publikacją dostępną na polskim rynku, która tak szeroko definiuje mocne i słabe strony, oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania „niebieską infrastrukturą” w naszych miastach. Ranking Water City INDEX powstał z myślą o władzach miast, przedstawicielach społeczności lokalnej, przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych, instytucjach publicznych oraz wszystkich innych podmiotach zaangażowanych w sprawy ochrony zasobów wody, ale również i o mieszkańcach. Liczby tworzące ranking doskonale obrazują, w jaki sposób miasta żyją z wodą na co dzień. Z roku na rok autorzy rankingu wyciągają coraz ciekawsze wnioski oraz szczegółowo opisują, jak zmieniają się nasze relacje wodno-miejskie. Co więcej, wyniki rankingu stanowią cenne źródło informacji dla władz lokalnych na różnych etapach kształtowania i realizacji lokalnej polityki wodnej. Dlatego z jeszcze większą radością i dumą eksperci prezentują każdą kolejną edycję Water City INDEX.
- Można powiedzieć, że woda jest takim zasobem, którego pożytkowanie powinno być także skogenerowane z gospodarowaniem innych zasobów. Systemy wodociągowo-kanalizacyjne nie muszą jedynie pobierać energii, mogą również służyć jej wytwarzaniu, co możemy już obserwować w kilku miejscach na świecie. Kogeneracja nie musi dotyczyć relacji woda-energia, ale może dotyczyć ochrony środowiska, ochrony zdrowia czy podnoszenia jakości życia. Tak więc miejska polityka wodna nie dotyczy jedynie zapobiegania kryzysom wodnym, ale powinna polegać na takich działaniach, które pozwolą produktywnie ten zasób wykorzystywać. Ranking Water City INDEX 2021 stanowi zaczyn do intelektualnej dyskusji i powinien być pierwszym krokiem dla samorządów miejskich w zakresie autorefleksji i wdrażania działań stymulujących miejską politykę wodną – wyjaśnia prof. dr hab. Jerzy Hausner.
- Dążymy do realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz do zwiększenia odporności klimatycznej. Niestety bez dbania o wodę te cele nigdy nie zostaną osiągnięte, a zmiany klimatu będą nas dotkliwie dotykać. Water City INDEX należy traktować jako wstępną diagnozę na temat problemów wodnych, z którymi mamy do czynienia w polskich miastach. Co ważne, ranking ma za zadanie nie tylko porównywanie miast w kontekście gospodarki wodnej, ale przede wszystkim pokazanie ich mocnych stron oraz zachęcanie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Jest również zaczynem do prowadzenia pogłębionych, indywidualnych analiz we współpracy z miastami. Chcielibyśmy, żeby ranking Water City INDEX 2021 był kontynuacją dyskusji zarówno o problemach, jak i szansach dla wodnych miast. Dlatego zachęcam Państwa do zapoznania się z naszym opracowaniem oraz do dyskusji na ważne tematy – wodne tematy – podkreśla Jarosław Miziołek, Prezes Zarządu w Arcadis.
Wyniki rankingu WATER CITY INDEX 2021
Ranking 2021, podobnie jak zeszłoroczny, klasyfikuje oddzielnie metropolie (8 miast), miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta niebędące miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie w sumie 218 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 15 kategorii oceny:
- życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury);
- kultura i mieszkańcy (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska);
- zagrożenie (powódź, niedobór – susza, zagrożenia sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu);
- gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, woda dla energii, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).
Na podstawie wyników oceny obszarów i kategorii wyłonione zostały trzy najlepsze miasta w każdym z rankingów głównych. A oto zwycięzcy rankingu Water City INDEX 2021:
RANKING GŁÓWNY DLA METROPOLII
- I miejsce GDAŃSK
- II miejsce KRAKÓW
- III miejsce WROCŁAW
RANKING GŁÓWNY DLA MIAST NA PRAWACH POWIATU
- I miejsce GLIWICE
- II miejsce GORZÓW WIELKOPOLSKI
- III miejsce ŚWINOUJŚCIE
RANKING GŁÓWNY DLA MIAST ŚREDNIEJ WIELKOŚCI
- I miejsce AUGUSTÓW
- II miejsce LUBLINIEC
- III miejsce ŻYWIEC
Ranking WCI 2021 można pobrać bezpośrednio ze strony oees.pl.
Związek Powiatów Polskich sprawował patronat merytoryczny nad tym rankingiem, a Dziennik Warto Wiedzieć - patronat medialny.