Powiat Stargardzki jest jednym z największych powiatów w województwie zachodniopomorskim, obejmuje powierzchnię 1.520 km2 , zamieszkuje go ponad 120.000 mieszkańców. Siedzibą władz powiatowych jest miasto Stargard, liczące ok. 70.000 mieszkańców.
W skład powiatu wchodzi 10 gmin: Miasto Stargard i gmina wiejska Stargard, Chociwel, Dobrzany, Ińsko, Suchań, Dolice, Kobylanka, Marianowo i Stara Dąbrowa. Stolicę powiatu dzieli odległość 40 km od granicy państwa, 36 km od Szczecina, 180 km od Berlina i 120 km od terminalu promowego w Świnoujściu. Stargard jest ważnym węzłem kolejowym na skrzyżowaniu tras do Szczecina, Gdańska i Poznania. W pobliżu (około 35 km od Stargardu) zlokalizowany jest Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. Korzystne położenie komunikacyjne, bliskość strefy przygranicznej i międzynarodowego portu lotniczego oraz niewątpliwe walory turystyczne to atuty, które stanowią o jego atrakcyjności.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Stargardzie
Powiat Stargardzki położny jest na Równinach Pyrzycko-Stargardzkiej i Nowogardzkiej oraz Pojezierzu Ińskim. Wschodnią jego część obejmuje Iński Park Krajobrazowy. Rozciągają się tam pasma wzgórz z najwyższym wzniesieniem Górą Głowacz (180 m n.p.m.). Na teren powiatu sięgają obrzeża Puszczy Goleniowskiej.
Atrakcją powiatu są liczne jeziora, z których największymi są: Miedwie (ponad 3,5 tys. ha), piąte co do wielkości jezioro w Polsce oraz Ińsko, Stubnica, Krzemień, Szadzko, Marianowskie. Zachwycają tu także mniejsze jeziora i malownicze doliny rzek. Przez powiat przepływają m.in. Ina, Płonia, Mała Ina, Krąpiel, Krępa, Małka, Pęzinka.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Stargardzie
Cenną faunę i florę chronią obszary Natura 2000 (m.in. Dolina Krąpieli, Ostoja Ińska, okolice Jeziora Miedwie) oraz liczne rezerwaty przyrody. Urozmaicony, piękny krajobraz, wiele ciekawostek przyrodniczych i geologicznych, bujne lasy, jeziora i rzeki, plaże i promenady nad jeziorami – tereny powiatu to idealne miejsce dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, nordic walking, wypoczynku nad wodą, w siodle czy w kajaku, pasjonatów nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, wędkarzy, biwakowiczów i grzybiarzy.
Stolica powiatu - Stargard - zyskała miano „Klejnotu Pomorza Zachodniego”. Ze względu na bogactwo i różnorodność zachowanych obiektów miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Najcenniejszym, noszącym miano Pomnika Historii, jest gotycka Kolegiata Najświętszej Marii Panny z końca XIII w., rozbudowana w XIV i XV w. oraz średniowieczne miejskie mury obronne w Stargardzie wraz z najokazalszymi basztami w kraju oraz jedną z dwóch w Europie bram rozpiętych nad korytem rzeki – Bramą Portową. Znajdziemy tu również największy w Polsce krzyż pokutny, kamienny z 1542 r.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Stargardzie
Do najciekawszych obiektów należą także zamek w Pęzinie (XIV/XV w.), pozostałości po zamkach w Szadzku (XVI w.), Krępcewie (XV w.) i Krzywnicy (XV w.), klasztor cysterski w Marianowie (XIII w.), fara w Chociwlu (XV w.) - jeden z najcenniejszych gotyckich kościołów na Pomorzu, cenne późnogotyckie polichromie z XV w. w kościele w Grzędzicach czy pamiątki związane z czasami książąt pomorskich – choćby słynna płaskorzeźba przedstawiająca książęcego błazna Mikołaja Hinze, znajdująca się w kościele w Sownie.
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Stargardzie
Na odkrycie czekają małe wiejskie kościołki, zapomniane przez czas dworki i pałace, a także ślady dawnych kultur na tych terenach, m.in. tajemnicze miejsca grobowców megalitycznych, starszych od piramid Egiptu...
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Stargardzie
Przebiegają tu ciekawe szlaki turystyczne, m.in. Szlak Cysterski, rowerowy szlak Dookoła jeziora Miedwie, trasa Stargard - Klejnot Pomorza, Szlak Anny Jagiellonki, Szlak Błękitny Pojezierza Ińskiego, Wzniesienia Moreny Czołowej, Szlak im. Hetmana Stefana Czarnieckiego i wiele innych. Sporo wrażeń dostarczyć może przejażdżka Wstęgą Ińską – drogą z 56. zakrętami, wijącą się pośród lasów, jezior i bagnisk.
Ciekawostką stolicy powiatu – Stargardu jest przebiegający przez miasto 15 południk długości geograficznej wschodniej, który jest głównym południkiem strefy czasu środkowo-europejskiego. A w Kobylance lipa „Wieniec zgody” – jedna z najstarszych lip w Polsce, wg tradycji posadzona ok. 1460 r. na znak rozejmu między Stargardem a Szczecinem w tzw. wojnie pszennej.
W gminach powiatu odbywają się głośne wydarzenia kulturalne, jak Ińskie Lato Filmowe, Lato z Sydonią i Międzynarodowe Spotkania Artystów w Marianowie, Miedwiańskie Lato, Jesienny Jarmark Wsi Zachodniopomorskiej „Złota Dynia” w gminie Kobylanka, Kaziuki Wileńskie czy obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.
Kraina gmin powiatu przesycona bogatą historią i legendą, a także pełna zakątków, które zachowały od wieków swój urok, oczekuje nadal na odkrywców.