Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Głubczycki zaprasza

Warto zobaczyć: Powiat Głubczycki zaprasza fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Głubczycach

Powiat głubczycki jest położony w południowej części województwa opolskiego, w rozległym obniżeniu między Sudetami i Karpatami, zwanym Bramą Morawską, na skraju Niziny Śląskiej i Gór Opawskich. Charakteryzuje się bardzo dobrymi warunkami agroklimatycznymi i agroekologicznymi oraz wysoką bonitacją gruntów. W skład powiatu głubczyckiego wchodzą 4 gminy – Gmina Baborów, Gmina Branice, Gmina Głubczyce i Gmina Kietrz.

Teren powiatu głubczyckiego to historyczny szlak handlowy, prowadzący z północy kraju na południe Europy, przez Bramę Morawską. Południowa część granicy powiatu jest jednocześnie granicą państwa. Brak uciążliwego przemysłu oraz dbałość o czystość środowiska naturalnego sprawiły, że powiat należy do najczystszych pod tym względem w regionie.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Głubczycach

W miejscowości Głubczyce znajduje się trzyrzędowa, najdłuższa w Europie Aleja Lipowa stanowiąca Pomnik Przyrody. Aleja ma długość ok. 5,5 km i łączy miasto z Głubczyckim Lasem, który posiada znaczne walory bioterapeutyczne i stanowi świetną bazę spacerową dla miłośników Nordic Walking. Jest również idealną bazą edukacyjną. Głubczyce to zielone miasto, gdzie każda pora roku jest piękna. Park miejski rozciągający się w południowej części miasta, ze wschodu na zachód wzdłuż lewego brzegu rzeki Psiny, zachęca do odpoczynku. Podczas spaceru można skorzystać z placów zabaw, podziwiać fontannę ze zwierzętami, pomnik Filozofa z Lasu, Staw z trzema fontannami, skorzystać z dobrodziejstwa tężni solankowej czy też zatrzymać się w Świątyni Dumania. Dla spragnionych kultury i sztuki Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej stoi otworem. Zlokalizowane jest w Ratuszu odbudowanym w latach 2006-2008 w stylu neorenesansowym. Ratusz z sukiennicami umiejscowiony jest na rynku w unikatowym, na skalę Europy, kształcie ćwierci koła. W sąsiedztwie ratusza ustawiono kolumnę maryjną z 1738 roku, dłuta Antona Jörga. W pobliżu rynku można zobaczyć Klasztor oo. Franciszkanów, Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, obwarowania miejskie w skład których wchodzą pozostałości murów, bramy oraz baszty i stawy.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Głubczycach

Jadąc w stronę granicy czeskiej, w sezonie letnim można podziwiać faliste pola rzepaków, a w pobliżu Opawicy pola słoneczników. Dla spragnionych ciszy, spokoju i odpoczynku od zgiełku wielkich miast powiat głubczycki będzie idealnym miejscem, aby się zatrzymać, obcować z naturą i celebrować każdą niezwykłą chwilę.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Głubczycach (autorka: Joanna Grabuńczyk)

W gminie Branice wartym obejrzenia jest Zespół pałacowo-parkowy z folwarkiem w Wysokiej, który powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Wnętrza pałacu są zdobione sztukateriami i malowidłami ściennymi, których fragmenty zachowały się po dziś dzień. Przy pałacu realizowanych jest wiele imprez kulturalnych i sportowych, m.in. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody, Cisarska Rally Veteran Pit Stop.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Głubczycach

Fragment Gór Opawskich w okolicach Mokrego oraz Lewic należy do najrzadziej odwiedzanych miejsc w regionie, a dla turystów poszukujących spokoju i wytchnienia jest to miejsce wręcz wymarzone. Ukształtowanie tego terenu jest dość urozmaicone, cechują go strome stoki, liczne jary i doliny rzek: Troi, Osobłogi i Opawicy. Występują tu naturalne zbiorowiska leśne. Obszary te są także ostoją dla chronionych zwierząt.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Głubczycach

Gmina Kietrz zaprasza turystów do barokowego kościoła parafialnego św. Tomasza z XVI i XVIII w., w którym znajduje się trójnawowa bazylika sklepiona kolebkowo wraz z bocznymi nawami, barokowymi kaplicami z kopułkami i latarniami, ośmioboczną wieżą wyrastającą z kwadratowego planu zwieńczoną barkowym hełmem z latarnią.
Będąc w Kietrzu warto zajrzeć do Dzierżysławia, gdzie znajduje się ponad stuletnie źródło wody „Dzierżysławianka”. Jest to źródło czystej i nadającej się do picia wody. Na terenie Dzierżysławia i w okolicy prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Biorą w nich udział studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wykopaliskach zostały odkryte dwie figurki Wenus z hematytu, które są unikatami na skalę światową.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Głubczycach

Ponadto zwiedzając okolicę warto zobaczyć Rezerwat Przyrody „Góra Gipsowa”, który położony jest na południowo-zachodnim zboczu Góry Gipsowej (285 m n.p.m.), w pobliżu miejscowości Dzierżysław. Został on utworzony w 1958r. w celu ochrony bardzo rzadkiej sucholubnej roślinności zielonej o charakterze stepowym. Już w okresie przedwojennym rejon Góry Gipsowej słynął wśród botaników jako obszar o niezwykle bogatej szacie roślinnej. Jest to jedyny na Opolszczyźnie rezerwat ścisły o powierzchni 1 ha.

Gmina Baborów słynie z drewnianego kościoła św. Józefa, który został wzniesiony w latach 1700-1702 z ciosanego drewna modrzewiowego. To jeden z nielicznych na Opolszczyźnie drewnianych kościółków założonych na planie krzyża greckiego, stanowiący przykład twórczej sztuki i kultury ludowej. Kościół jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej okazałych barokowych, drewnianych świątyń na Śląsku. Największe wrażenie robi jego bogate wnętrze z pięcioma barokowymi ołtarzami, licznymi obrazami
i freskami. Uderzająca jest jego przestronność rzadko spotykana w kościołach drewnianych, a barwne polichromie pokrywające sklepienie zapierają dech.

Mieszkańcy oraz turyści mogą korzystać z aplikacji „Informator turystyczny z planerem wycieczek”, która stanowi interaktywną mapę po atrakcjach powiatu głubczyckiego, począwszy od zabytków, poprzez obiekty przyrodnicze, aż po obiekty sakralne. Można skorzystać z gotowych propozycji wycieczek lub stworzyć swoją własną, wybierając atrakcje, które chce się odwiedzić. A wszystko to działa pod adresem wycieczki.powiatglubczycki.pl


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 13 Prn. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska