Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy przeciwne „Polskiemu Ładowi”. Zapowiedziano wspólny protest w Warszawie

Samorządy przeciwne „Polskiemu Ładowi”. Zapowiedziano wspólny protest w Warszawie fotolia.pl

Przedstawiciele samorządów z całej Polski spotkają się 13 października w Warszawie, by wspólnie protestować przeciwko tzw. „Polskiemu Ładowi”. Jak podkreślają, jego konsekwencje dla samorządów i mieszkańców będą bardzo dotkliwe. Protest zapowiedzieli samorządowcy podczas wspólnej konferencji prasowej.

W konferencji prasowej udział wzięli: prezydentka Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, burmistrzyni Wołomina Elżbieta Radwan, wójt gminy Płużnica Marcin Skonieczka, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, a także gospodarz spotkania, prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Przedstawiciele samorządów podkreślali, że konsekwencje Polskiego Ładu będą dotkliwe zarówno dla małych gmin jak i dużych miast. Będą dotyczyły najważniejszych dla mieszkańców kwestii, jak oświata, sprawy społeczne czy finanse.

Zdaniem włodarzy gmin i miast rządzący chcą zrobić wszystko, by ograniczyć władzę i samodzielność samorządów, a także odebrać im środki finansowe, ponieważ to właśnie samorządy stoją pomiędzy cyniczną władzą a obywatelami.

Wielokrotnie podkreślano, że zabieranie pieniędzy samorządom to de facto zabieranie pieniędzy obywatelom. Przez ograniczone środki finansowe samorządy będą bowiem zmuszone do znacznego ograniczenia inwestycji.

Propozycje rządu określono mianem pełzającej centralizacji. „To prowadzenie do sytuacji, w której tylko minister będzie decydował o tym, czy jakaś konkretna dzielnica czy nawet ulica danego miasta otrzyma szansę na rozwój czy nie” – mówili samorządowcy.

Zaznaczono, że poza odebraniem samorządom pieniędzy, Polski Ład to zmiany prawne, które ograniczają możliwość rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. „To totalne przejęcie kontroli nad każdym aspektem życia polek i Polaków” – przestrzegali przedstawiciele samorządów.  

Samorządowcy zaapelowali też do rządzących, by pozwolili im podejmować samodzielne decyzje, dobre dla lokalnych społeczności.

– W imieniu samorządów chcemy jasno powiedzieć o konsekwencjach finansowych tego tak zwanego ładu, który tak naprawdę jest skokiem na kasę. Między tą dzisiejszą, cyniczną władzą a obywatelem pozostały tylko samorządy. Dlatego rządzący chcą zrobić wszystko, żeby ograniczyć nasze prerogatywy i zabrać nam pieniądze, tak naprawdę nie nam – prezydentom miast, ale obywatelom. A my wiemy, jak te pieniądze wydawać, bo z obywatelami codziennie na ten temat rozmawiamy. Rząd PiS-u proponuje pełzającą centralizację, chce doprowadzić do sytuacji, kiedy o tym, czy jakaś ulica w Sopocie, Wołominie będzie remontowana, gdzie zostaną zasadzone drzewa, będzie decydować minister, a nie wójt, burmistrz czy prezydent – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, przewodniczący Stowarzyszenia Wspólna Polska oraz przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich.

Samorząd to nie prezydent, burmistrz czy wójt. To lokalna wspólnota, to każdy z nas. Samorząd to nie tylko inwestycje, ale także kwestie społeczne. To pieniądze, które przeznaczamy każdego dnia na dowóz osób niepełnosprawnych, świetlice, domy pomocy, domy kultury, teatry, obiekty sportowe, dodatkowe zajęcia w szkole – to są działania, które teraz realizujemy i na które może zabraknąć pieniędzy – podkreśla Hanna Zdanowska, prezydentka Łodzi.

– Różnego rodzaju sztuczki mają spowodować, że samorządowcy przestaną być samodzielni i będą klientem dla rządzących. Nie możemy zgodzić się, żeby każda złotówka wypracowana przez nasze miasta, miasteczka, była dzielona przez rządzących. Podam drastyczny przykład – zdrowy człowiek, tylko dlatego że się nie go lubi, został poddany amputacji, ale mówi mu się, że dostanie protezy, sterowane na pilota trzymanego przez osobę, która zdecyduje, gdzie może się przemieszczać – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, członek Zarządu Związku Miast Polskich, Wiceprezes Stowarzyszenia Łączy nas Samorząd.

Chodzi tu o totalne przejęcie kontroli nad każdym aspektem życie Polek i Polaków. Ten układ, który obecnie panuje, ogranicza nasze kompetencje i wolność, bo chce przejąć kontrolę nad każdym aspektem naszego życia. I będzie dochodziło do takich sytuacji, że kto inny będzie decydował, a kto inny ponosił odpowiedzialność – mówi Elżbieta Radwan, burmistrzyni Wołomina, członkini Zarządu Związku Miast Polskich.

Pomysły wdrażane przez rząd często nie tylko nie rozwiązywały problemów, ale niszczyły to, co funkcjonowało u nas dobrze. My w lokalnych wspólnotach mamy inne potrzeby i to, co dobre dla Zamościa, niekoniecznie sprawdzi się w gminie Płużnica. Dlatego apeluję do rządzących – pozwólcie nam podejmować decyzje, które dotyczą bezpośrednio nas. To my, mieszkańcy wiemy lepiej, czego nam potrzeba i jak rozwiązywać nasze problemy – dodaje Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica, Stowarzyszenie Tak! Samorządy dla Polski.

13 października zaapelujemy do rządzących, żeby jeszcze się zastanowili, czy trzeba odbierać samorządność, żeby pozornie obniżać podatki, bo inflacja i tak tę obniżkę zje, czy trzeba zabierać wspólnotom lokalnym prawo do decydowania o szkołach, które finansują. Czy trzeba robić ze wspólnot lokalnych takie pacynki, które grają w teatrze lalek? – pyta Jacek Karnowski, prezydent Miasta Sopot, członek Zarządu Związku Miast Polskich, Prezes Stowarzyszenia Tak! Samorządy Dla Polski.

Konferencja prasowa była zapowiedzią zgromadzenia środowisk samorządowych z całej Polski, które odbędzie się 13 października br. w Warszawie w godzinach 10:00-14:00. Wtedy wspólnie – samorządowcy, korporacje i stowarzyszenia samorządowe i organizacje wspierające samorząd zaprotestują przeciwko destrukcyjnej dla samorządów polityce. Będzie to też upomnienie się o szacunek dla samorządności i fundamentalnej dla nich zasady pomocniczości. 13 października przyjęty zostanie też wspólny apel samorządowców – W obronie społeczności lokalnych i regionalnych. Apel zostanie przekazany na ręce Marszałka i Wicemarszałków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Rejestracja na Zgromadzenie samorządowe w obronie społeczności lokalnych

Sob., 9 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska