Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Symbole państwowe dostosowane do wymogów technologii cyfrowych. Jest projekt ustawy

Symbole państwowe dostosowane do wymogów technologii cyfrowych. Jest projekt ustawy fotolia.pl

Projekty ustawy o symbolach państwowych został skierowany do konsultacji publicznych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego głównym celem jest dostosowanie symboli państwowych do wymogów nowych technologii cyfrowych.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ma przede wszystkim dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów (w przypadku hymnu narodowego). Ma ona zastąpić dotychczasową regulację z 1980 roku.

Projekt ustawy buduje spójny system symboli państwowych, do których należą:

  1. godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiające wizerunek orła białego w koronie;
  2. godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiające wizerunek orła białego w koronie umieszczone w czerwonym polu;
  3. barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiące składniki flagi państwowej;
  4. hymn Rzeczypospolitej Polskiej
    - oraz zasady ich użytkowania.

Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest dostosowanie symboli narodowych do nowych technik cyfrowych (proponowana ustawa wprowadzi cyfrowe załączniki graficzne i muzyczne do projektu), uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystania symboli przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne, zwiększenie ich ochrony oraz odświeżenie wyglądu. Ustawa m.in. porządkuje nazewnictwo heraldyczne, układ zwrotek hymnu zgodnie z chronologią wydarzeń, rozróżnia „flagę państwową” od „flagi narodowej” i wprowadza kokardę narodową. Zwiększa także dostępność symboli dla obywateli.

Uwagi do projektu można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 27 października br.

Źródło: MKDNiS

Śr., 6 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska