Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Sztumski - miejsce pełne uroku

Warto zobaczyć: Powiat Sztumski - miejsce pełne uroku fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie

Powiat Sztumski położony jest w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego, zaledwie 40 km od Morza Bałtyckiego, Trójmiasta i Elbląga. Obszar ten jest miejscem idealnym na wypoczynek i doskonałą bazą wypadową np. na sąsiadujące z powiatem Mazury.

Ziemia sztumska obfituje w jeziora, rzeki i stare lasy z licznymi pomnikami przyrody. O osobliwościach przyrodniczych powiatu świadczą położone tutaj rezerwaty przyrody „Biała Góry”, „Parów Węgry”, „Lasy Mątowskie” oraz pięć obszarów chronionego krajobrazu. Mnogość akwenów wodnych doprowadziła w tym miejscu do rozwoju hydrotechniki. Warto tutaj wymienić zbudowaną z czerwonej cegły imponującą śluzę w Białej Górze. W jej skład wchodzi nie tylko śluza, lecz także most – doskonały punkt widokowy na panoramę doliny Wisły, jaz oraz wielki upust z dodatkowym jazem i śluzą, będący połączeniem rzeki Liwy z Nogatem. Marina w Białej Górze wchodzi też w skład drogi wodnej Pętla Żuławska. To właśnie w Białej Górze można rozpocząć swoją wodną wędrówkę w kierunku zalewu wiślanego.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie

Podziwiać cuda natury i architektury powiatu sztumskiego można między innymi podróżując krajowymi szlakami turystycznymi: nadwiślańskim i kopernikowskim, bądź międzynarodowym szlakiem rowerowym R1 i rowerowym Szlakiem Zamków Gotyckich.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie (autor: Paweł Krupa)

W średniowieczu ziemię sztumską zamieszkiwało pruskie plemię Pomezanów, jak również Słowianie. Od XIII wieku wraz z Zakonem Krzyżackim rozpoczęła się kolonizacja niemiecka. Zakon panował na tych ziemiach do 1466 r., a wielcy mistrzowie mieli na sztumskim zamku swoją letnią rezydencję. Po zakończeniu wojny trzynastoletniej ta weszła w skład Prus Królewskich, które do 1772 r. znajdowały się pod panowaniem polskim. Po rozbiorach ziemia sztumska znalazła się znowu pod panowaniem pruskim. Władze niemieckie opuściły powiat dopiero w styczniu 1945 r.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie (autor: Paweł Krupa)

Dzięki tak długiej i bogatej historii na obszarze tym pozostało wiele zabytków. Warto tutaj wymienić Zamek w Sztumie, który jest obecnie oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku, czy też pozostałości zamków w Dzierzgoniu i Przezmarku. Oprócz pamiątek pokrzyżackich znaleźć można tutaj takie perełki jak Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim z założeniem parkowym częściowo francuskim, a częściowo angielskim. Obecnie w pałacu działa Muzeum Tradycji Szlacheckiej, a raz w roku odbywają się tam Pomorskie Dni Chopinowskie.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie

Imprezami wyjątkowymi nie tylko dla Pomorza są organizowane na terenie powiatu Międzynarodowy i Ogólnopolski Festiwal Sztuki Więziennej w Sztumie oraz Festiwal 4 Kultur w Dzierzgoniu.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie

W skład powiatu sztumskiego wchodzi pięć gmin: Miasto i Gmina Sztum, Miasto i Gmina Dzierzgoń, Gminy Stary Targ, Stary Dzierzgoń i Mikołajki Pomorskie.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Sztumie


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 7 Prn. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska