Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zgromadzenie Ogólne ZPP przeciwne proponowanym zmianom w Prawie oświatowym

Zgromadzenie Ogólne ZPP przeciwne proponowanym zmianom w Prawie oświatowym .

XXVII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich koncentrowało się na kwestiach najistotniejszych z punktu widzenia samorządów terytorialnych. Nie mogło zatem zabraknąć dyskusji na temat proponowanych zmian w Prawie oświatowym. „Kierunek obrany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w projektowanej nowelizacji jest nie do zaakceptowania” – czytamy w wydanym stanowisku.  

Zgromadzenie Ogólne ZPP zwróciło uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich lat polska oświata mierzyła się z dwukrotną reformą ustroju szkolnego i częściowymi zmianami w statusie zawodowym pracowników oświaty, które nie odzwierciedliły w pełni oczekiwań środowiska samorządowego i pociągnęły za sobą podwyżki nie znajdujące pełnego pokrycia w części oświatowej subwencji ogólnej.

„Stoimy obecnie przed kolejną zmianą, której skutki są przeliczane lub bagatelizowane” – przestrzegają przedstawiciele powiatów.

Szczególne obawy budzą następujące propozycje ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki:

  1. to kurator oświaty zdecyduje o wyborze kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola (ponieważ będzie reprezentowany przez 5 przedstawicieli w komisji konkursowej a organ prowadzący tylko przez 3);
  2. to kurator oświaty będzie posiadał kompetencję do wygaszenia powierzenia stanowiska dyrektorowi (pomimo, że to organ prowadzący wykonuje w stosunku do dyrektora czynności z zakresu prawa pracy);
  3. na poziomie ustawowym zostanie określony katalog przesłanek uniemożliwiających likwidację/przekształcenie jednostek oświatowych; wadliwa konstrukcja przepisu może doprowadzić do tego, że likwidacja szkoły będzie niemal niemożliwa;
  4. niemal każda decyzja zarządcza będzie wymagała uzyskania zgody kuratora oświaty – utworzenie zespołu szkół; powołanie na stanowisko dyrektora osoby niebędącej nauczycielem; wybór na dyrektora ustalonego przez organ prowadzący kandydata, jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata; powierzanie w uzasadnionych przypadkach stanowiska dyrektora szkoły lub placówki na okres krótszy niż 5 lat szkolnych; odwoływanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora w przypadkach szczególnie uzasadnionych w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

Za nieakceptowalne Zgromadzenie Ogólne ZPP uznało podważanie przez MEiN konstytucyjnej wartości samorządu i jego roli w systemie oświaty.

Pt., 24 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska