W niedzielę 11 grudnia nad ranem zakończyła się Konferencja Klimatyczna w Durbanie (RPA); przyjęto pakiet rozwiązań prowadzących do nowego porozumienia klimatycznego w 2015 r. Zgodnie z decyzją konferencji pakiet ma status prawnie obowiązującego dokumentu, wiążącego wszystkie kraje świata. - To przełomowa decyzja, zmienia obraz świata - powiedział polskim dziennikarzom na szczycie główny polski negocjator i koordynator negocjacji Unii Europejskiej, Tomasz Chruszczow.
W pakiecie zawarta jest mapa drogowa dojścia do nowego porozumienia w 2015 r., które obowiązywałoby po 2020 r. Przedłuża się też poza 2012 r., obowiązywanie klimatycznego protokołu z Kioto na drugi okres rozliczeniowy. Przyjęte są też rozwiązania wspierające adaptację do zmian klimatu, funkcjonowanie funduszu klimatycznego oraz szereg szczegółowych zapisów dotyczących ochrony klimatu Ziemi.- Podjęta została decyzja, dzięki której wysiłki na rzecz ochrony klimatu, ograniczania emisji będą podejmowali wszyscy. Unia Europejska, nie tylko kraje rozwinięte, rozwijające się i te, których gospodarki są największe - Chiny, Indie Brazylia - powiedział polskim dziennikarzom na szczycie główny polski negocjator i koordynator negocjacji Unii Europejskiej, Tomasz Chruszczow.
- To przełomowa decyzja, zmienia obraz świata - ocenił. "Nie oznacza, że stanie się to od razu, ale decyzje zostały podjęte" - dodał.
Polski minister środowiska Marcin Korolec powiedział dziennikarzom po zakończeniu szczytu klimatycznego w Durbanie, że wynik spotkania jest bardzo ważny i dobry.
- Pakiet ustaleń jest bardzo dobry i ważny dlatego, że w przyszłym roku przyjęte zostanie prawdopodobnie przedłużenie protokołu z Kioto - powiedział Korolec.
Polityczna deklaracja końcowa zawarta w dokumentach konferencji prowadzi nas do przyszłego światowego porozumienia ograniczającego emisję dwutlenku węgla.
- Oczywiście nie jest to najlepszy z możliwych wyników negocjacji, ale były one niezwykle intensywne i trudne. To cztery doby ciągłych negocjacji, aż do 5.30 miejscowego czasu w niedzielę - podkreślił. To odzwierciedla poziom emocji i pracy poświęconej tym sprawom.
Komentarz DWW: Nie sposób przecenić znaczenia skoordynowanych i prowadzonych przez cały świat działań na rzecz klimatu. Jak dramatyczna jest sytuacja w tej mierze ilustruje najlepiej to: piszę te słowa 11 grudnia w południe. Jestem w górach, a nie ma śniegu. Po raz pierwszy od wielu dni w ostatnim tygodniu spadło trochę deszczu – i tak na południu Polski jest susza. Nawet w tzw. krajach alpejskich nie ma dostatecznych warunków do jazdy na nartach. Czy to przypadek lub kaprys natury? Nie – to niestety efekt bezmyślnej działalności człowieka pod tytułem „Po nas choćby potop”.
Związek Powiatów Polskich podejmuje działania także w tej materii. Uczestniczymy aktywnie w projekcie Dobry Klimat Dla Powiatów. W projekcie odbędą się liczne debaty klimatyczne, będzie też określany tzw. ślad węglowy, bardzo istotny parametr pokazujący stopień niszczenia klimatu przez codzienną działalność człowieka, mieszkającego także w powiatach. Zmieńmy tę niedobrą tendencję – przedpołudniowy spacer odbyłem w oparach dymu z kominów, a przecież jestem w górach – więc teoretycznie oddycham świeżym powietrzem. Działania na rzecz klimatu, chociaż właściwie nie wpisane do zadań powiatów są w istocie jednymi z najważniejszych, bo przecież oddychać potrzebuje każdy. Nie unikajmy ich, nawet wtedy, gdy nie mamy – jak mówimy – obowiązku ustawowego i odpowiednich funduszy. Od nas zależy nasza przyszłość, ale przede wszystkim przyszłość naszych dzieci i kolejnych pokoleń.
Zostawmy im czyste powietrze, którym da się po prostu zdrowo i przyjemnie oddychać.
Źródło: PAP, onet.pl