Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa fotolia.pl
Z pewnością najważniejszym punktem posiedzenia zespołu ds. obszarów wiejskich, wsi i rolnictwa było wydanie opinii co do projektu tytułowej Strategii. W tym miejscu swoje uwagi zaprezentowali przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich. Z kolei przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco odnosili się do nich. Dzięki temu możliwe było uzgodnienie zapisów akceptowalnych przez stronę rządową i stronę samorządową.

Więcej na rozwój wsi z innych polityk unijnych

Największe zagrożenie dla realizacji strategii strona samorządowa dostrzega w coraz mniejszych możliwościach współfinansowania projektów rozwojowych przez jst. Samorządy, szczególnie gminy wiejskie, mają poważny problem z przeznaczeniem pieniędzy na wkład własny konieczny w pozyskiwaniu dofinansowania z funduszy unijnych. Zapis w Strategii, by dysponowała ona budżetem nie mniejszym niż nieco ponad 2% PKB jest słuszny, ale ZGW chciałby wyższego niż zapisany (25%) udziału w finansowaniu wdrożenia strategii przez instrumenty finansowe polityki spójności. Przedstawiciele MRiRW wyjaśnili, że to i tak większa suma niż dotychczas przeznaczana (ok. 17%). Po drugie, jest to zapis zgodny z Wieloletnim Planem Finansowym państwa. A na dodatek MRR zwraca uwagę, by tak kategorycznych, przesądzających sformułowań nie stosować, gdyż toczą się wciąż konsultacje innych, powiązanych systemowo, dokumentów strategicznych.

Chcemy pieniędzy na drogi lokalne

Strona samorządowa, powołując się na zapis w Strategii o wysokim poziomie nieutwardzonych dróg lokalnych i apel ministra rolnictwa i rozwoju wsi, by w przyszłym okresie 2014-2020 rozszerzyć program operacyjny dla terenów wiejskich o finansowanie budowy dróg lokalnych, zgłosiła propozycję, by w Strategii pozostawić wyłącznie możliwość finansowania infrastruktury lokalnej. Zapis taki wprowadzono. Jednak strona rządowa zwróciła przy tym uwagę, że po pierwsze w projekcie rozporządzenia KE regulującym politykę rozwoju wsi nie ma tego typu inwestycji, są tylko ścieżki turystyczne, internet szerokopasmowy i energia odnawialna. Poza tym kategorie interwencji drogi lokalne przeniesiono do KSRR.

Rekompensata za straty dochodów

Podniesiono i uzgodniono także kwestię zaproponowania w Strategii mechanizmu rekompensującego ubytki dochodów gminom, których tereny wyłączone są z użytkowania wskutek ochrony przyrodniczej. Dla tych gmin jest to problem dużej kategorii, prawdziwy hamulec rozwoju. Według ZGW takim instrumentem mogłaby być subwencja środowiskowa, określająca wysokość na każdy 1 ha takich terenów. A jej źródłem mogłyby być opłaty pozyskiwane przez NFOSiGW.
Pon., 12 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża