Minister Joanna Maćkowiak – Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, wystosowała list do Karla Falkenberga, dyrektora generalnego Unijnej Komisji ds. Środowiska, w którym wyraża nadzieję, że Komisja Europejska wyda wkrótce oczekiwany dokument w sprawie finansowania programu Natura 2000. Będzie to miało istotne znaczenie dla powodzenia wysiłków UE zmierzających do zachowania różnorodności biologicznej.
Jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji środowiskowej jest różnorodność biologiczna, czyli rozmaitość form życia: roślin, zwierząt i mikroorganizmów występujących na Ziemi, kalejdoskop zgrupowań ekologicznych, genów obecnych w populacjach różnych gatunków, biocenoz ekosystemów i krajobrazów. Od zawsze, przyroda dostarcza ludziom wielu korzyści pod postacią pożywienia, czystej wody, nie zanieczyszczonej gleby, możliwości pochłaniania dwutlenku węgla - i wielu innych.
Zdaniem polskiej Prezydencji – w zakresie różnorodności biologicznej – konieczna jest kontynuacja prac związanych z wdrażaniem postanowień konwencji o różnorodności biologicznej oraz unijnego planu działań na rzecz bioróżnorodności. Jednym z najważniejszych barier z jakimi Unia Europejska będzie musiała sobie poradzić, aby spełnić cele znaczącego powstrzymania utraty różnorodności biologicznej w 2020 r. będzie zapewnienie finansowania tych działań. Prezydencja zamierza przeprowadzić dyskusje na ten temat, które mogą stać się wkładem do dalszych prac nad wieloletnimi ramami finansowymi.
Pełna treść listu dostępna jest tutaj
Źródło: MŚ