Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego - stanowisko w sprawie pobierania opłat związanych z budową ścieżek rowerowych

Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego - stanowisko w sprawie pobierania opłat związanych z budową ścieżek rowerowych fotolia.pl

15 czerwca br. odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, któremu przewodniczył Krzysztof Maćkiewicz, Starosta Wąbrzeski.
W związku z planowanym na następne lata rozwojem sieci rowerowych, podczas posiedzenia przyjęto stanowisko w sprawie pobierania opłat wynikających z dzierżawy gruntów leśnych zajętych pod budowę ścieżek rowerowych zlokalizowanych w pasach przeciwpożarowych.

W ostatnich latach samorządy wybudowały wiele kilometrów ścieżek rowerowych, które zlokalizowane są m.in. wzdłuż dróg krajowych oraz samorządowych na terenach pasów przeciwpożarowych lasów państwowych.

Jak czytamy w stanowisku „W następstwie budowy tych ścieżek rowerowych położonych w pasach przeciwpożarowych, konieczne jest zawieranie z nadleśnictwem „porozumień” dotyczących dzierżawy gruntów zajętych pod ich budowę. W związku z tym samorządy co roku ponoszą niemałe koszty wynikające z ustaleń zawartych w „porozumieniach”.”.

Zwrócono również uwagę na fakt, „że po wybudowaniu ścieżki rowerowej, to samorządy zobowiązane są do utrzymania ich w stanie zapewniającym bezpieczną eksploatację, a tym samym nadleśnictwa unikają konieczności utrzymywania przedmiotowych pasów przeciwpożarowych w odpowiedniej zapewniającej ochronę przeciwpożarową formie. Lasy mają więc z tego tytułu oszczędności. Koszty bieżącego utrzymania tych odcinków wzięły na siebie zgodnie z porozumieniami samorządy.”.

Jak czytamy w dalszej części stanowiska „Warunki jakie stawiają nadleśnictwa dotyczące konstrukcji ścieżek – tj. nawierzchnia z kruszywa z obustronnym zabezpieczeniem ścieżki rowerowej obrzeżem betonowym, generują po stronie samorządów budujących trasy rowerowe dodatkowe koszty związane z utrzymaniem ze względu na ich niską trwałość podczas eksploatacji.”.

Dlatego samorządowcy zwracają się z prośbą o rozważenie możliwości odstąpienia od pobierania opłat wynikających z dzierżawy gruntów leśnych zajętych pod budowę ścieżek rowerowych zlokalizowanych w pasach przeciwpożarowych oraz możliwość dopuszczenia trwałych nawierzchni na drogach rowerowych np. z kostki betonowej, która zapewni również trwalszą ochronę lasów przed rozprzestrzenianiem się pożarów.

Wt., 29 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska