Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Desant kobiet na sektor informatyczny i telekomunikacyjny. Popieramy

Desant kobiet na sektor informatyczny i telekomunikacyjny. Popieramy fotolia.pl

Panie przypuściły atak na sektor informatyczny i telekomunikacyjny. Utworzyły przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji Komitet "Kobiety i Nowe Technologie", którego misją jest wspieranie obecności kobiet w sektorze ICT. Komitet jest też jednocześnie Krajowym Punktem Kontaktowym organizacji ECWT – European Centre for Women and Technology. Polska stała się w ten sposób 11 krajem Europy, obecnym w tej organizacji. 

To bardzo cenna inicjatywa i zachęcamy Panie do włączania się w prace Komitetu Nowe Technologie.

Komitet ten zajmuje się pracą na rzecz wsparcia obecności kobiet w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym w sferze edukacji, pracy, nauki, kierownictwa.

Zwiększenie udziału dziewcząt i kobiet w sektorze teleinformatycznym jest nie tylko kwestią równości praw, lecz stanowi palącą konieczność ekonomiczną. Komisja Europejska stwierdza rosnący deficyt wykwalifikowanych inżynierów w krajach Unii Europejskiej. Według ostatnich raportów  obszarze całej Unii deficyt wykształconej kadry ICT sięgnie w 2015 roku 300 000 specjalistów; natomiast w Polsce wg Ministerstwa Nauki w roku 2013 zabraknie 46 800 inżynierów, w tym duża część w sektorze teleinformatycznym. Prognozy te zestawione z faktem, iż w sektorze tym mniej niż jedną piątą stanowią kobiety, stały się podstawą do utworzenia przy PIIT Komitetu działającego na rzecz zwiększenia liczby kobiet zarówno wśród studentów, wśród pracowników oraz kadry zarządzającej firm, jak i w jednostkach naukowo-badawczych.

Wzrost liczby kobiet w polskich firmach ICT może przynieść wielorakie korzyści:

  • Zwiększenie liczebności kompetentnej kadry, a tym samym podniesienie wartości firm oraz ich produktów i wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw;
  • Wykorzystanie przy budowie mieszanych zespołów realizacyjnych szeregu pozytywnych cech kobiecych, takich jak np.: dokładność, cierpliwość, precyzja analityczna;
  • Zbudowanie wizerunku firmy jako podmiotu zaangażowanego w rozwiązywanie istotnych kwestii społecznych i ekonomicznych.

Zadania Komitetu:

  1. Pełnienie roli Krajowego Punktu Kontaktowego dla inicjatywy europejskiej ECWT, czyli platformy obustronnej komunikacji pomiędzy EU a firmami i organizacjami stowarzyszonymi i współpracującymi z PIIT w kwestii projektów, przedsięwzięć, wydarzeń w zakresie działań na rzecz wzrostu udziału kobiet w ICT.
  2. Inspirowanie firm członkowskich oraz współpracujących organizacji do działań oraz inicjowanie przedsięwzięć promujących misję Komitetu "Kobiety i Technologie".
  3. Udział w konferencjach, seminariach, spotkaniach na forum krajowym i europejskim w celu przedstawienia zamierzeń oraz dokonań polskich firm w zakresie realizacji misji Komitetu.
  4. Podejmowanie działań w celu skutecznego zachęcania dziewcząt do podejmowania studiów technicznych.
  5. Informacja oraz współudział w projektach mających na celu zwiększenie dostępu do technologii teleinformatycznych poprzez formalną oraz nieformalną edukację i szkolenia.
  6. Wspieranie obecności kobiet w firmach ICT zarówno na stanowiskach pracowniczych, jak i kierowniczych.
  7. Umożliwienie dostępu do nowego, dotychczas niedostępnego dla Polski obszaru projektów unijnych.
  8. Intensyfikacja wymiany międzynarodowej poprzez wykorzystanie platformy współpracy, jaką daje ECWT – tworzenie nowych partnerstw.
  9. Umożliwianie wdrażania i zgłaszania nowych inicjatyw wraz z uczelniami w ramach promowania studiów technicznych wśród kobiet.
  10. Umożliwienie swobodnego dostępu do informacji, analiz oraz opracowań dotyczących zatrudnienia kobiet w sektorze ICT
  11. Inicjowanie organizacji dedykowanych szkoleń teleinformatycznych adresowanych do różnych grup kobiet (poszerzenie lub zmiana kwalifikacji, łączenie pracy domowej z pracą zawodową itp.)
  12. Umożliwienie uczestnictwa w projektach oraz zamówieniach publicznych, w których stawiane są wymagania w zakresie zatrudnienia lub udziału kobiet.
  13. Umożliwienie dostępu do wyników badań oraz do nowych programów badawczych w zakresie wytycznych dla produktów teleinformatycznych adresowanych do kobiet.

Więcej informacji tutaj i tutaj

Czw., 1 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: