Dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID (UCC), który umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej, teraz można uzyskać także w telefonie – w aplikacji mObywatel i w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP.
Certyfikat mogą pobrać osoby, które:
- są w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
- otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
- wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Dostęp bez internetu
- Dostępny w aplikacji Unijny Certyfikat COVID działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci – mówi minister Janusz Cieszyński. – W Certyfikacie znajdziemy nasze zdjęcie z dowodu osobistego - to ułatwi kontrolę - i duży, wyraźny kod QR, dzięki któremu zminimalizowaliśmy ewentualne trudności przy skanowaniu kodu - dodaje.
Co ważne - dane, które zawierają szczegółowe informacje o właścicielu Certyfikatu - zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej. W krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej. Dlatego nie każdy kontrolujący powinien mieć wgląd do wszystkich danych.
Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy dowolną aplikacją, którą dysponować będą służby graniczne danego kraju. Jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.
Unijne regulacje
Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu.
Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do poszczególnych krajów UE można znaleźć na stronie reopen.europa.eu/pl.
Źródło: mc.gov.pl