Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wybory prezydenta Rzeszowa. Znamy oficjalne wyniki!

Wybory prezydenta Rzeszowa. Znamy oficjalne wyniki! fotolia.pl

Wybory prezydenta Rzeszowa rozstrzygnięto w pierwszej turze! Oficjalne wyniki głosowania przyniosły niespodziankę.

Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie opublikowała protokół z wyborów przeprowadzonych 13.06.br. Oznacza to, że znane są oficjalne wyniki wyborów. Konieczność przeprowadzenia wcześniejszych wyborów wynikała z rezygnacji z urzędu Tadeusza Ferenca. Wieloletni prezydent Rzeszowa poinformował 10.02.br., że odchodzi na emeryturę. Decyzja była motywowana wiekiem i względami zdrowotnymi.

Zaskoczeniem dla opinii publicznej było, że na swojego następcę Tadeusz Ferenc (niegdyś związany z SLD) poparł Marcina Warchoła (wiceministra sprawiedliwości, polityka Solidarnej Polski). Sam Warchoł z kolei nie otrzymał poparcia Prawa i Sprawiedliwości. PiS wystawił w Rzeszowie własną kandydatkę Ewę Leniart (byłą posłankę, Wojewodę Podkarpacką). Opozycja (Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i Polska 2050) postawiła na wspólnego kandydata – Konrada Fijołka. Konrad Fijołek to wieloletni rzeszowski samorządowiec. Niegdyś podobnie jak Ferenc związany z SLD, obecnie bezpartyjny. W kadencji 2006-2010 sprawował funkcję przewodniczącego rady miasta Rzeszowa. W aktualnej kadencji był jej wiceprzewodniczącym. W wyborach kandydował także poseł, polityk Konfederacji, Grzegorz Braun.

Ostatecznie do urn w Rzeszowie wyniosła 54%. Wybory wygrał Konrad Fijołek, który uzyskał 56,51% (45 059) głosów. Drugie miejsce zajęła Ewa Leniart 23,62% (18 831) głosów. Trzecie Marcin Warchoł z poparciem 10,72% (8546 głosów). Niewiele gorszy okazał się Grzegorz Braun, który uzyskał 9,15% (7296) głosów.

Tym samym nowym prezydentem Rzeszowa został wybrany Konrad Fijołek.

Pon., 14 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński