Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie powiatów górskich wnioskują do premiera o wsparcie finansowe

Starostowie powiatów górskich wnioskują do premiera o wsparcie finansowe fotolia.pl

W przyjętym stanowisku starostowie ośmiu powiatów górskich zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie przez Radę Ministrów uchwały nowelizującej w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jst poprzez objęcie wsparciem finansowym także powiatów górskich.

Na mocy uchwały z dnia 12 stycznia 2021 roku, wsparcie finansowe w kwocie 1 mld zł otrzymały gminy górskie na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. To ogromne wsparcie w odbudowaniu gospodarki turystycznej w gminach po skutkach pandemii. O podobne wsparcie postulują również przedstawiciele powiatów górskich.

Jak podkreślają starostowie, równomierność rozwoju pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego (które są systemem naczyń połączonych) decyduje o wydajności rozwiązań stosowanych aktualnie w gminach górskich. „Brak wsparcia spowoduje, że powiaty górskie nie będą mogły być partnerem dla gmin górskich przy realizacji inwestycji w oparciu o przyznaną pomoc finansową, a to spowoduje zauważalną dysproporcję pomiędzy infrastrukturą gminną i powiatową tak istotną dla powiatów górskich, które duży nacisk kładą na turystyczną promocję regionu” – czytamy w stanowisku.

Powiaty w takim samym stopniu odczuwają trudną sytuację spowodowaną pandemią. Tylko równe wsparcie – zdaniem starostów – jest w stanie zagwarantować pełen rozwój regionu. „Powiaty jako równorzędny partner inwestycyjny, poprzez uzyskane ze wsparcia środki, wspomogą w istotnym stopniu wysiłki na rzecz odbudowy po epidemii i dalszej poprawy funkcjonowania turystyki w regionach górskich” – podkreślają starostowie.

Wt., 8 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska