Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak przeprowadzić wybory samorządowe – wytyczne GIS

Jak przeprowadzić wybory samorządowe – wytyczne GIS fotolia.pl

Główny Inspektor Sanitarny opublikował wytyczne dotyczące przeprowadzenia wyborów samorządowych i referendów, obowiązujące od drugiej połowy czerwca 2021 r.

Aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa zdrowotnego w populacji, pozwalający na uniknięcie kolejnych przypadków zakażeń nadal przestrzegane muszą być zasady reżimu sanitarnego. Każdy obywatel przebywając na terenie lokalu wyborczego, przez cały czas pobytu w lokalu, musi mieć osłonięte maseczką usta i nos. Wchodząc na teren lokalu wyborczego obywatel powinien zdezynfekować ręce lub mieć ze sobą i założyć czyste rękawiczki jednorazowe, które przy wyjściu z lokalu powinien wyrzucić do najbliższego kosza.

Zarówno przed lokalem jak i wewnątrz lokalu należy zachowywać dystans wynoszący min. 1,5 m między osobami. Głosować należy tylko w wyznaczonych miejscach lokalu. Zaleca się okazywanie dowodu osobistego bez przekazywania dokumentu członkowi komisji. Dozwala się krótkotrwałe uchylenie maseczki podczas identyfikacji przy wydawaniu karty do głosowania.

Każdy z lokali zostanie zdezynfekowany przed rozpoczęciem procedury głosowania. W trakcie głosowania lokal będzie regularnie wietrzony. Członkowie komisji wyborczych zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej. Lokale będą wyposażone w środki do dezynfekcji (min. 60% alkoholu) do użycia przez głosujących.

Członkowie komisji wyborczych i osoby wspierające prace komisji są zdrowi w czasie pracy przy realizacji wyborów, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. W czasie realizacji zadań członkowie komisji wyborczych i osoby wspierające prace komisji nie są objęci obowiązkiem izolacji lub kwarantanny. Rekomenduje się przy wyborze członków komisji wyborczych i osób wspierających prace komisji preferowanie osób zaszczepionych pełnym cyklem szczepienia min. 14 dni przed przystąpieniem do pracy lub takich, które są uodpornione w wyniku przebycia choroby. Rekomenduje się, aby członkami komisji odrębnych były osoby pracujące w danym zakładzie.

Rekomenduje się wybieranie możliwie jak największych pomieszczeń do przeprowadzenia wyborów. Preferowane są m.in.: hale sportowe, sale gimnastyczne oraz miejsca łatwe do dezynfekcji. Zaleca się gruntowną dezynfekcję lokalu najpóźniej dzień przed wyborami i po wyborach. Po przeprowadzeniu dezynfekcji przed wyborami lokal powinien zostać zabezpieczony, aby nikt w nim nie przebywał do momentu rozpoczęcia głosowania. Rekomenduje się przestrzeganie zasady, aby w jednym lokalu pracowała wyłącznie jedna komisja. Rekomenduje się unikanie dotykania klamek przez głosujących poprzez otwarcie wszystkich drzwi w lokalu.

Rekomenduje się dezynfekcję górnej części urny wyborczej, kabin do głosowania oraz artykułów piśmienniczych piszących nie rzadziej niż co 2 godz. Rekomenduje się wydzielenie oddzielnych toalet dla obywateli i członków komisji.

Każdy z członków komisji zobowiązany jest do zasłaniania ust i nosa maseczką w trakcie całego dnia pracy oraz dbanie o częstą dezynfekcję rąk, nie rzadziej niż co
1 godzinę. Zaleca się zapewnienie członkom komisji zapasowych maseczek oraz jednorazowych rękawiczek. Podczas całego czasu pracy, członkowie komisji powinni zachować 1,5 m odstępu pomiędzy sobą i obywatelami.

Liczenie głosów powinno się odbywać w możliwie jak największych pomieszczeniach z możliwością ich regularnego bądź stałego wietrzenia. Osoby uczestniczące w procedurze liczenia głosów powinny przez cały czas mieć osłonięte usta i nos maseczką. Podczas liczenia głosów, każdy z członków komisji powinien mieć założone rękawiczki.

Źródło: GIS 

Śr., 2 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek