Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konsultacje aktów prawnych z JST umocowane w Konstytucji RP

Konsultacje aktów prawnych z JST umocowane w Konstytucji RP fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich zawnioskował o wprowadzenie do Konstytucji RP obowiązku konsultowania z samorządami projektów aktów prawa powszechnie obowiązującego, jeżeli mogą mieć wpływ na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego.

Swoje uwagi Związek zgłosił w ramach propozycji zmian w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego w ramach inicjatywy „Samorząd 3.0 – Rozwój bez barier”.

W uzasadnieniu ZPP m.in. napisał: "Pomimo zagwarantowania w Karcie Samorządu Lokalnego prawa samorządów do konsultowania z nimi dotyczących ich projektów prawo to jest permanentnie naruszane. Dotyczy to zarówno etapu prac rządowych jak i etapu prac parlamentarnych. Ustawa z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej formalnie gwarantuje samorządom udział w procesie legislacyjnym w odniesieniu do projektów rządowych. W praktyce często pomija się uzgodnienia w oparciu o akt wewnętrzny jakim jest Regulamin Pracy Rady Ministrów. Zwracamy przy tym uwagę, że taka praktyka jest niezgodna z art. 93 ust. 1 Konstytucji RP."

Sob., 5 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka