Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespolenie służb, inspekcji i straży na szczeblu powiatu to konieczność

Zespolenie służb, inspekcji i straży na szczeblu powiatu to konieczność fotolia.pl

Zarówno doświadczenia z funkcjonowania inspekcji sanitarnej (w szczególności doświadczenia ostatniego roku, które uwidoczniły braki kadrowe i organizacyjne) jak i inspekcji weterynaryjnej związane z walką z chorobami zakaźnymi u zwierząt (np. ptasia grypa czy afrykański pomór świń) pokazały, że działanie tych dwóch inspekcji w oderwaniu od struktur powiatowych uniemożliwia podejmowanie szybkich działań w sytuacjach kryzysowych na poziomie lokalnym - informuje Związek Powiatów Polskich.

Jednocześnie ZPP wskazuje na fakt, że zamiast wniosków decentralizacyjnych słyszy przejawiające się pomysły dalszego osłabienia zespolenia na poziomie powiatów, a nawet tworzenia dodatkowych organów administracji rządowej.

Dlatego też, w ramach propozycji zmian w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego dotyczących inicjatywy „Samorząd 3.0 – Rozwój bez barier”, Związek zaapelował o powstrzymanie dążeń do tworzenia kolejnych elementów niezespolonej administracji rządowej na poziomie powiatów i decentralizacji państwowych inspekcji – w szczególności inspekcji weterynaryjnej oraz inspekcji sanitarnej.

Śr., 2 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka