Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stwórzmy wspólną wizję Unii Europejskiej

Stwórzmy wspólną wizję Unii Europejskiej fotolia.pl

Unia Europejska zainicjowała "Konferencję w sprawie przyszłości Europy", która stanowi forum debaty ze społeczeństwem obywatelskim tj. obywatelami i organizacjami pozarządowymi, na temat wyzwań i priorytetów stojących przed Unią Europejską. Jest to seria debat i dyskusji prowadzonych przez obywateli, które umożliwią mieszkańcom całej Europy podzielenie się pomysłami i pomogą w kształtowaniu wspólnej przyszłości.

Podstawowym narzędziem Konferencji jest wielojęzyczna platforma cyfrowa, dzięki której obywatele z całej Europy mają możliwość śledzenia i komentowania pomysłów innych, mogą organizować wydarzenia poświęcone danej tematyce lub brać udział w spotkaniach i debatach organizowanych przez innych. Wszystkie wydarzenia są zamieszczane na interaktywnej mapie, która ułatwia użytkownikom ich wyszukiwanie oraz umożliwia szybką rejestrację udziału online.

Obszary tematyczne, w ramach których prowadzone będą dyskusje na platformie, to m.in. zmiany klimatu i środowisko, zdrowie, zatrudnienie i gospodarka, transformacja cyfrowa, wolności i prawa, praworządność, bezpieczeństwo, międzynarodowa rola UE jak również demokracja europejska.

Aby w wydarzeniu tym mogło uczestniczyć jak najwięcej obywatelek i obywateli, Europejski Komitet Regionów (KR) i inne kluczowe podmioty uruchomiły europejską sieć regionalnych i lokalnych radnych Unii Europejskiej. W ramach tej inicjatywy każdy samorząd lokalny i regionalny może wyznaczyć jedną osobę z grona swych członkiń i członków na funkcję radnego odpowiedzialnego za sprawy UE. Aby głos samorządów został usłyszany podczas konferencji i nie tylko, Europejski Komitet Regionów będzie ściśle współpracować z tymi radnymi, organizując debaty polityczne w ich zgromadzeniach lokalnych i regionalnych, informując obywateli o toczącej się konferencji oraz organizując lokalne dialogi obywatelskie.

Stanowiska i opinie prezentowane za pomocą platformy oraz podczas innych wydarzeń, będą podstawą do przygotowania raportu podsumowującego dyskusję o przyszłości Unii Europejskiej. Raport ma zostać przedstawiony przez współprzewodniczących Konferencji wiosną 2022 roku. Dokument będzie podstawą dyskusji instytucji wspólnotowych, w tym Rady Europejskiej, pod kątem ewentualnych działań następczych na forum Unii Europejskiej.

Źródło: gov.pl, ip

Pon., 31 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska