Rząd szykuje rewolucje wypłatach świadczeń. Najpierw pojawił się pomysł, aby obsługa programu Dobry Start zajęły się Zakłady Ubezpieczeń Społecznych – szczegółowe rozporządzenie jest obecnie procedowane. Teraz z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej docierają głosy, jakoby od roku 2022 wypłacaniem świadczenia 500 plus zajmował się również ZUS.
Obecnie obsługą obydwu programów zajmują się samorządy – głównie gminy. Rząd planuje aby zadanie to przejął w całości ZUS. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez gminy. Samorządy będą kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń - maj 2022 r.
Podobnie jak w przypadku projektowi dotyczącemu wypłaty świadczenia Dobry start, również w przypadku świadczenia wychowawczego przewidziano składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej oraz wypłatę świadczenia wyłącznie na konto bankowe.
Przeniesienie zadania do realizacji ZUS, jak wskazują rządzący, ma na celu optymalizację kosztów związanych z obsługą świadczenia.
Jak wskazywał już Związek Powiatów Polskich, podczas posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST, takie zmiany spowodują pogorszenie dostępności do świadczeń – należy pamiętać, że nie wszyscy rodzice czy opiekunowi zastępczy posiadają komputer z dostępem do Internetu, co więcej pomimo dostępu nie wszyscy potrafią korzystać z tego sprzętu. Siedzib y Zakładów Ubezpieczeń Społecznych, znajdują się dalej miejsca zamieszkania obywateli, niż urzędy gmin – zatem nawet możliwość uzyskania pomocy w wyplenieniu wniosku elektronicznego może być znacznie utrudniona. Ponadto należy pamiętać o osobach, które zostały zatrudnione w gminach lub jednostkach organizacyjnych gminy wyłącznie do wykonywania zadań związanych z obsługą świadczenia – istnieje realna obawa, że osoby te stracą pracę.