Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Piąta edycja kongresu Perły Samorządu za nami

Piąta edycja kongresu Perły Samorządu za nami .

12 i 13 maja w Gdyni odbyła się piąta już edycja kongresu Perły Samorządu. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w formule online. Głównymi tematami dyskusji była przyszłość systemu ochrony zdrowia w Polsce, migracja i zmiany demograficzne oraz system finansowania.

Na kongres Perły Samorządu złożyły się sesje plenarne, panele dyskusyjne, a także gala wręczenia wyróżnień w rankingach Dziennika Gazety Prawnej.

W panelach dyskusyjnych udział wzięli: Bernadeta Skóbel, szefowa Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich, a także Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura ZPP.

Panel, w którym uczestniczył Grzegorz Kubalski dotyczył relacji pomiędzy władzami lokalnymi a przedsiębiorcami. Podkreślał, że współpraca między przedsiębiorcami a władzami samorządowymi musi być mocno dostosowana do lokalnych uwarunkowań. Jednostka samorządu terytorialnego, myśląc kompleksowo o swoim rozwoju, musi znaleźć właściwy balans pomiędzy działaniami proinwestycyjnymi i poszukiwaniem wielkich inwestorów a działaniami, które są ukierunkowane bezpośrednio na wsparcie już istniejących podmiotów gospodarczych. Za kwestię bardzo istotną Grzegorz Kubalski uznał też tworzenie kadr dla nowoczesnej gospodarki. Chodzi tu nie tylko o nowotworzone kierunki studiów ale także renesans szkolnictwa zawodowego. Apelował także o większe zaufanie do samorządu terytorialnego ze strony władzy centralnej.

W panelu dotyczącym rewolucji własnościowej w szpitalach udział wzięła Bernadeta Skóbel. Zastanawiano się, czy sytuacja ta jest szansą czy zagrożeniem dla działania szpitali i ich sytuacji finansowej. Bernadeta Skóbel mówiła, że niejednokrotnie podkreślano, że problem w systemie ochrony zdrowia w Polsce co do zasady leży w nieodpowiednim poziomie finansowania. Kwestia nakładów finansowych na ochronę zdrowia jest nie do uniknięcia. Dopiero po uporaniu się z tą kwestią można zastanawiać się, czy zmiana struktury właścicielskiej rzeczywiście będzie potrzebna. Bernadeta Skóbel nawiązała także do analizy danych dotyczących sytuacji finansowej szpitali powiatowych. Wynika z niej, że pogorszenie kondycji finansowej zbiegło się z wprowadzeniem sieci szpitali. Podkreśliła również, że Związek Powiatów Polskich zawsze był zwolennikiem uporządkowania systemu i jasnego określenia, za jakie świadczenia powinien odpowiadać przeciętny szpital powiatowy. W tym zakresie niestety system nigdy nie został uporządkowany. W panelu dotyczącym projektowanych zmian w systemie opieki zdrowotnej, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie wziął udział wiceminister Sławomir Gadomski.

Ukoronowaniem pierwszego dnia kongresu było wręczenie wyróżnień „Perły Samorządu 2021” samorządom najwyżej ocenionym w bezpłatnym rankingu. "Perły" zostały przyznane w pięciu kategoriach:

  • Gmina do 5 tys. mieszkańców – Wyróżnienie: Gręboszów. Pierwsze miejsce zajęła Podkowa Leśna,
  • Gmina wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców - Wyróżnienia: Reńska Wieś, Baranów, Kłodawa, Stare Babice, Stare Miasto, Zielonki, Bieliny. Pierwsze miejsce zajęła Iława,
  • Gmina miejsko-wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców - Wyróżnienia: Margonin, Prusice, Grodzisk Mazowiecki, Polkowice, Myślenice, Bobowa, Wołomin. Pierwsza nagroda trafia do Aleksandrowa Łódzkiego,
  • Gmina miejska do 100 tys. mieszkańców - Wyróżnienia: Świnoujście, Ostrów Wielkopolski, Żory, Sopot Ostrowiec Świętokrzyski, Ełk, Świdnica. Ciechanów – miejsce pierwsze,
  • Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców - Wyróżnienia: Toruń, Bydgoszcz, Płock, Białystok, Lublin, Łódź, Kraków. Pierwsza nagroda trafia do Gdyni.

Patronem instytucjonalnym wydarzenia był Związek Powiatów Polskich, natomiast patronat medialny sprawował Dziennik Warto Wiedzieć.

Czw., 13 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska